Adolin Boya'da İş Geliştirmeden Sorumlu olarak görevini sürdüren Ali Örs RöportajAdolin Boya’da İş Geliştirmeden Sorumlu olarak görevini sürdüren Ali Örs, dekoratif boyalar için devam ettikleri Ür-Ge süreçleri ve özel markalı projelerde yerli / yabancı iş ortaklarına verdikleri hizmetler hakkında bilgi verdi.

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1983 İstanbul doğumluyum. 2005 yılında Kadir Has Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. 2006 yılından itibaren Adolin Boya’da İş Geliştirmeden Sorumlu olarak çalışmaktayım.


Adolin Boya’nın kuruluşundan bu yana gelişim süreci ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Adolin Boya Kimya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 1970 yılından beri İnşaat ve Sanayi Boyaları üretim ve satışı alanında faaliyet göstermektedir. İstanbul Silivri Değirmenköy Sanayi Bölgesi’nde toplam 20.000 m2 alan içerisinde üretim yapmaktadır. Toplam fiili üretim kapasitesi su ve

solvent bazlı boyalar olarak 32.000 tondur. Bu kapasitenin %70’ini iç piyasaya sunmaktadır. Ülkemizin 7 coğrafi bölgesinde satış ve tutundurma faaliyetlerini sürdüren Adolin Boya’nın satış kanalları; dağıtıcı toptancı bayiler, perakendeci bayiler, kurumsal müşteriler ve yapı marketlerden oluşmaktadır.


Ürünleriniz ve ürün gruplarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ürün gruplarımız içerisinde; inşaat boyaları, sanayi boyaları, mobilya grubu, özel amaçlı ürünler, yol çizgi boyaları ve tinerler yer almaktadır. Su bazlı iç cephe boyaları, su bazlı dış cephe boyaları, sentetik boya ve vernikler, selülozik boya ve vernikler, epoksi boya ve astarlar, endüstriyel boya ve astarlar, soğuk yol çizgi boyaları, alüminyum yaldız boyaları ürünlerimiz içerisinde yer almaktadır.

Dekoratif boyalar için de Ür-Ge sürecimiz devam etmektedir. 2014’ün son çeyreğinde pazara sunmayı hedeflemekteyiz.


Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?

Türkiye’de 7 coğrafi bölgeye hizmet veriyoruz. Yurt dışında Türki Cumhuriyetler, Rusya ve Kuzey Irak’ta aktif olarak çalışmaktayız. İnşaat boyaları, sanayi boyaları ve özel amaçlı ürünlerde raf ve proje bazında faaliyet gösteriyoruz. Ayrıca özel markalı projelerde yerli / yabancı iş ortaklarımıza hizmet vermekteyiz.


Adolin Boya olarak; iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Adolin Boya olarak çevre, iş sağlığı ve güvenliği unsurlarını bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Tüm faaliyetlerimizde sürekli gelişme ve iyileşme prensibini esas alarak, faaliyetler sırasında ortaya çıkan sağlık/güvenlik riskleri ve çevre boyutlarıyla bağlantılı yasal sorumluluklarımızı yerine getirmekten keyif alıyoruz.


Sizce yıllık renk trendlerinde belirleyici rol oynayan faktörler nelerdir?

Boya üreticileri renkte trend belirleyici oluyor. Yeni çıkan bir kartela, yeni bir renk kendi trendini yaratıyor. Özgün renk isimleri de tercihlerde belirleyici oluyor.


Ülkemizdeki boya tüketicilerinin bilgi birikimi ve ürün tercih sebepleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Nihai tüketiciler her geçen gün daha fazla bilgi sahibi olmasına rağmen; tercihlerde satıcılar, uygulamacılar söz sahibi oluyor.