Avrupa Yalıtım Sektörü, İZODER'in ev sahipliğinde Türkiye'de buluştu

Avrupa Yalıtım Sektörü, İZODER'in ev sahipliğinde Türkiye'de buluştu

11 Avrupa Birliği ülkesinden ısı yalıtımı ve mantolama konusunda faaliyetleri bulunan derneklerin oluşturduğu bir üst yapı olan Avrupa Mantolama Birliği (EAE), genel kurul toplantısını İZODER’in ev sahipliğinde Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdi. 27 Mart 2014 tarihinde İstanbul Radisson Blue Hotel’de yapılan toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Enerji Verimliliği Dairesi Başkan Vekili Murat Bayram, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdür Yrd. Atila Erenler, İZODER Yönetim Kurulu Üyeleri ve EAE üyeleri katıldı.

 

Toplantıda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, bakanlığın enerji verimliliği alanındaki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği ile enerji açısından performansı yüksek binaların yapılmasının hedeflendiğinini belirten Prof. Dr. Mustafa Öztürk şunları söyledi: "Bu yönetmeliğin çıktısı olan Enerji Kimlik Belgesi uygulaması, 1


Ocak 2011 tarihinde yeni yapılacak binalarda başlatıldı. Bugüne kadar 160.000’in üzerinde Enerji Kimlik Belgesi üretildi. Gelecekte bina satın alırken veya kiralarken enerji sınıfına göre değerlendirme yapılmasının öncelikli kriterler arasına gireceğinden kuşkumuz bulunmamaktadır. Tapu kayıtlarında binanın enerji sınıfına ilişkin belirtme yapılmasına yönelik çalışmalarımız da devam etmektedir.


Yine bu sistem, mevcut binalara ne gibi iyileştirmeler yapabilecekleri konusunda açıklamalar yapacaktır. Bu çerçevede enerji verimliliği, yalıtım gibi sektörlerin gelişmesine katkı sağlayacak, ayrıca işsizlik ile mücadelede önemli bir işgücü yaratacaktır. Ülkemize enerji, çevre ve istihdam alanlarında önemli bir katma değer yaratacaktır. Ayrıca kamu olarak bizler de gelecekte daha verimli binalar elde edebilmek için mevzuat ve standartlarımızı geliştirecek şekilde stratejiler oluşturmayı hedefliyoruz.”

 

Prof. Dr. Mustafa Öztürk, 2007 yılında yürürlüğe giren Yapı malzemeleri Yönetmeliği’nin Avrupa’daki gelişmelere paralel olarak 2013 yılında revize edildildiğini, yapı malzemelerinin denetim çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Mevzuat ve standartlar dahilinde yalıtım yapılmasının, sadece yasal prosedürü sağlamak olarak görülmemesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Öztürk, yalıtımın, toplumun ve bireyin hayat kalitesini yükselten, ülke ekonomisine fayda sağlayan bir girişim olarak görülmesi gerektiğini ifade etti. Öztürk, bu konuda kamuoyu bilincinin artırılmasına ve teknik çalışmalara katkı sağladığı için İZODER’e teşekkür etti.

 

İZODER Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fatih Öktem EAE üyelerini Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ‘’EAE, Avrupa Birliği’nin enerji verimliliği konusunda çalışma yürüten ve politikalar geliştiren komisyonunda etkin bir kurum. Biz de İZODER olarak Türkiye’de binalarda enerji verimliliği konusunda her türlü çalışmaya katılıyor ve katkı veriyoruz. Enerji verimliliği bilincinin oluşmasında; eğitimde, mevzuat çalışmalarında, belgelendirmelerde öncü, katılımcı veya destekçi rolümüzü her platformda ortaya koyuyoruz. EAE üyeliğinin ülkemizin AB’ye tam üye olma çalışmalarında kendi faaliyet alanımızda katkı sağlayacağına inanıyoruz. EAE’nin sektörümüzle ilgili var olan AB mevzuatlarını, gelecek ile ilgili düşünce ve planlarını daha yakın izlemek ve daha önemlisi bu konuda söyleyecek sözlerimiz için önemli bir platform olduğunu düşünüyoruz. Orta ve uzun vadeli enerji stratejilerinin geliştirilmesinde etkin bir kuruma üye olarak AB nezdindeki enerji politikalarının belirlenmesine katkı verecek ve oradaki gelişmelerden de sektörümüzü haberdar edecek bir konuma gelmiş olduk’’ dedi.

 

İZODER Isı Yalıtımı Komisyonu Başkan Yardımcıları Gülay Dindoruk ve Altuğ Akbaş, Türkiye yalıtım sektörü pazarı, ilgili mevzuatlar ile teknik açıdan gelinen noktayı katılımcılarla paylaştılar. Toplantıda İZODER Üyelik Sertifikası da EAE Başkanı Lothar Bombös tarafından İZODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen’e verildi.

 


İZODER’in Avrupa Mantolama Birliği (EAE) Üyeliği

İZODER, 11 Avrupa Birliği ülkesinden ısı yalıtımı ve mantolama konusunda faaliyetleri bulunan derneklerin oluşturduğu bir üst yapı olan Avrupa Mantolama Birliği’ne (EAE) Ocak 2014 tarihinde üye oldu. İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, 11 Avrupa Birliği ülkesi ile birlikte Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ısı yalıtımı ve mantolama derneklerinin üye olduğu bir üst yapı olan Avrupa Mantolama Birliği (EAE) genel kurul toplantısının ülkemizde düzenlenmesinin, hızla büyüyen sektörümüz açısından önemli bir gelişme olduğunu kaydetti. Ferdi Erdoğan, sektörün daha da gelişmesi için, İZODER olarak, Avrupa Mantolama Birliği gibi uluslar arası bir kuruluşta aktif rol almak istiyoruz şeklinde konuştu. 


Almanya’da kurulan ve Avrupa pazarının yüzde 85’ini temsil eden EAE, özel bir üyelik statüsü ile faaliyetini sürdürüyor. Isı yalıtımı ve mantolama çalışmaları yürüten derneklerinin üye olduğu bu kuruluşa, sanayici firmalar asil üye olamıyor ve yönetim kuruluna giremiyor.