BASF Türk Kimya Yapı Kimyasalları Bölümü Türkiye Ülke Müdürü Emrah Ertin ile Söyleşi.

BASF Türk Kimya Yapı Kimyasalları Bölümü Türkiye Ülke Müdürü Emrah Ertin ile Söyleşi.


Gerçekleştirdiğimiz söyleşide BASF Türk Kimya Yapı Kimyasalları Bölümü Türkiye Ülke Müdürü Emrah Ertin sorularımızı yanıtladı. Ertin, 1880 yılından bu yana ülkemizde faaliyet gösteren BASF şirketinin ürün ve hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?


1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. 17 yıldır BASF bünyesinde çalışıyorum ve son 3 yıldır BASF Türk Kimya Yapı Kimyasalları Bölümü Türkiye Ülke Müdürlüğü görevini yürütüyorum.


Firmanızın kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verebilir misiniz? Üretim tesisleri, makine parkı ve istihdam edilen personel sayısı, bunların yanı sıra ciro, üretim hacmi gibi veriler de göz önüne alındığında firmanızın günümüzdeki yapısı nedir?


Türkiye’de ilk satışını 1880 yılında gerçekleştiren bir şirket olarak, birçok endüstriyel sektöre kimyasal ürün sağlamayı sürdürüyor ve Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana Türk ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyoruz. BASF Türkiye ofisinden, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan toplamda 34 ülke yönetiliyor. BASF’nin merkez ofisi "Business Center Türkiye, Ortadoğu & Kuzey Afrika (BCT)” ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde bulunan diğer ofis ve üretim tesislerinde yaklaşık 900 kişi istihdam ediliyor. İstanbul’da bulunan BCT, aynı zamanda Orta Doğu, Kuzey Afrika’yı kapsayan toplam 34 ülkeyi yönetmekte olup, bu bölgelerle birlikte toplam 1.800 civarındaki çalışanıyla BASF’yi temsil ediyor.


Firmanız başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Firmanızın ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?


BASF olarak, kimyasallar, plastikler, dispersiyonlar ve pigmentler, bakım kimyasalları, özel kimyasallar ve bitki koruma gibi birçok alanda faaliyette bulunuyoruz. Ürünlerimiz elektrik ve elektronik, otomotiv, inşaat, deterjan ve temizlik, ilaç ve kozmetik ile hayvan yemi, tarım ve gıda gibi sektörlerde kullanılıyor. Türkiye’de Dilovası, Çayırova, Gebze, Trabzon, Adana ve Pendik’te olmak üzere 6 üretim tesisimiz bulunuyor. Sürekli gelişim ve ihtiyaca yönelik çözüm yaklaşımımızla müşteri memnuniyetini ön planda tutmaya özen gösteriyoruz.


İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında firma olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?


BASF olarak bilim ve teknolojiyle eş zamanlı olarak seyreden bir iş yapıyoruz. Gelecekte verimli bir büyüme elde edebilmenin temelini oluşturması sebebiyle rekabet gücümüzün merkezinde inovasyon yer alıyor. Ar-Ge çalışmalarımıza 2005 yılından bu yana ciddi yatırımlar yaptık. Ar-Ge bütçemiz yüzde 60 arttı ve 2014 itibarıyla 1,9 milyar Avro’ya yükseldi. BASF olarak global pazarlar ve müşteri endüstrilerine daha yakın bir şekilde yeniden yapılandırma bu artışın hedefinde yer alıyor. 70 ayrı lokasyonda 10 binin üzerinde kişi Ar-Ge departmanlarında çalışıyor ve sadece 2013 yılında yaklaşık 3 bin Ar-Ge projesi yürütüldü.Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Türkiye’de merkez ofisimiz İstanbul haricinde İzmir, Ankara, Bursa, Antalya, Trabzon ve Adana olmak üzere yedi ofis üzerinden sektöre hizmet veriyoruz. Türkmenistan, Gürcistan, K.K.T.C., Ermenistan, Kuzey Irak, Arnavutluk ve Türk inşaat firmalarının etkin olarak çalıştığı bazı Afrika ülkelerine Türkiye organizasyonumuz üzerinden ihracat yapıyoruz. İhracat satışlarımız, toplam satışlarımız içerisinde yüzde 15’lik bir yer teşkil ediyor.


Firmanızın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verebilir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

BASF olarak ürünlerimizle olduğu kadar, "sürdürülebilir bir gelecek için kimya yaratma” felsefesiyle de sektörde fark yaratmaya ve insanların hayat kalitesini yükseltmeye çalışıyoruz. Örneğin BASF’nin, ikisi Türkiye’de bulunan LEED sertifikalı yeşil binaları, güneş ışığından maksimum düzeyde faydalanılmasını sağlıyor ve mükemmel seviyedeki yalıtımıyla enerji kaybını önleyerek akılcı bir sürdürülebilirlik modeli sunuyor. Aynı zamanda bu binalar, yağmur suyunu tekrar kullanım için depolayan akıllı sistemlere sahip.