Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği

Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği

Merhaba Sevgili PCCI Okurları,


Bildiğiniz üzere, "Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği” gereğince; yeni inşa edilen binalar için "Enerji Kimlik Belgesi” alınması zorunlu hale geldi. Binanızın ısı yalıtımını belirtilen kurallar gereğince gerçekleştirmek, enerji tasarrufunu sağladığı gibi binanın değerini de arttırıyor. Binanızın enerji performansını gösteren bu belgenin 10 yıl geçerliliği bulunması büyük avantaj. Yeni yapılan binalarda da iskan alabilmek adına enerji kimlik belgesinin alınması zorunluluğu; enerji tasarrufunu azaltıp çevreye daha az zararlı gaz salınımını sağlıyor.


Deprem kuşağında yer alan bir ülke olarak, yapıların sağlamlığı ve su yalıtımı konularında daha bilinçli hareket etmek ve hassas olmak gerekiyor. Binalarımızın yalıtımı konusunda çıkan mevzuatları kötü bir yaptırım olarak görmemeli, yaşamımızı mutlu kılabilmek adına verilen güzel bir karar olarak benimsemeliyiz. Binamızda gerçekleştirdiğimiz ısı yalıtımı sonrasında, faturalarımıza yansıyan tutarın hafiflediğini görmek güzel.


Çevre dostu binalar, insan sağlığını korurken doğayı tahrip etmeyen ve enerji tasarrufu sağlayan binalar olarak hayatımıza büyük bir kolaylık sağlıyor. Sürdürülebilirlik adına da yeşil binaların önemi yadsınamaz boyutta. Doğal kaynaklarımızı korumak adına tüketiciler, sanayiciler ve medya olarak herkes elinden geleni yapmalı diye düşünüyorum. Yoksa enerji kaynaklarımız, artan dünya nüfusu için çok yetersiz kalacak ve doğanın dengesi tahribata uğrayacak. Bilinçli bireyler olarak, çevreyi korumayı görev edinmek, ortak paydada birleşerek dünyayı daha yaşanılır hale getirmek elimizde. İş işten geçmeden yapılarımızda daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde yaşayabilmek adına doğayı yok etmeyen projelere imza atmalıyız.


PCCI Dergisinin Temmuz - Ağustos sayısında çok keyifli 2 röportaj gerçekleştirdik. Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş ve Eryap A.Ş. Ceo’su Emrullah Eruslu sektör ile ilgili sorularımızı yanıtladı. Röportajlarımızın yanı sıra; teknik makaleler, ürün tanıtımı, firma tanıtımı ve sektörden haberlerle sizleri baş başa bırakıyorum.


Keyifli okumalar.

Sevgiyle kalın.

Serap TABANLI