Çevre Dostu Malzemeler

Çevre Dostu Malzemeler

"Çevre Dostu” ürünleri, yapıları, malzemeleri tercih etmek, pazarın sunduğu bir trend değil, zorunluluk olarak algılarımızda yer edinmeli. Enerji kaynaklarının uygun kullanımı ve karbon ayak izini azaltmak adına acil önlemler alınmazsa, kendi ellerimizle tahrip ettiğimiz doğa bizden intikamını alacak ve o zaman ileri teknolojik sistemler bizi doğanın ellerine bırakacak. Çevreye dost ürün ve nesiller ile var olarak farkındalık yaratmak hepimizin elinde…


Bu sayımızda; Konya KTO Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Nazım Koçu’nun kaleme aldığı "Mimaride Güneş Enerjisinin Önemi ve Yapılarda Kullanımı” başlıklı yazısında, mimaride güneş enerjisi kazancı ve kullanımı hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.


BOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Yiğitbaşı ile gerçekleştirdiğimiz röportajda; boya sektörünün yakın ve uzak dönem hedefleri ve "Paintistanbul & Turkcoat 2016” fuar ve kongresi hakkında görüş ve beklentilerine dair konuştuk. Bu özel röportajı keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.


Diğer röportajımızda ise; İnterfiks Yapı Kimyasalları A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mehmet Yaman yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetleri ve çevre politikaları hakkında sorularımızı yanıtladı.


Sektör Raporu bölümümüzde; inşaat sektöründe mevcut inşaat işleri seviyesi ile ilgili verilere ulaşabilirsiniz.


Mimari bölümümüzde; tasarım harikası sıra dışı müzelerden, Perot Doğa ve Bilim Müzesi, Frederic C. Hamilton Binası ve Guggenheim Müzesi’ne dair detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sıradanlıktan uzak yapılardaki özgünlük gerçekten görülmeye değer. Perot Doğa ve Bilim Müzesi, görsel tasarımının yanı sıra, doğaya uygun olarak tasarlanmış olan yağmur suyu toplama sistemi ile de çevreye duyarlı yapı olma özelliğini ortaya koyuyor. Mimarlarımızın doğaya dost yapılarla, gelecek nesillere örnek olması gerçekten çok güzel.


Keyifle okuyacağınız bir sayı olması dileğiyle.

Sevgiyle kalın,

Serap Kaptan