Boyatürk Yapı Kimyasalları Dergisi | DYO'dan 28 milyon liralık yatırım atağı



DYO'dan 28 milyon liralık yatırım atağı

DYO'dan 28 milyon liralık yatırım atağı

Yaşar Holding şirketlerinden DYO, büyüme hedeflerini katlayarak, peş peşe yeni yatırımlarını devreye alıyor. 2013 yılında toz boya ve bobin boyaları sektörlerine yatırım kararı alan Dyo Boya, toplam 28 milyon TL yatırım gerçekleştirdi. Yabancı rakiplerin ağırlıkta olduğu toz boya pazarına yatırımı ile DYO, Turgutlu’daki fabrikasından Avrupa, Rusya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan oluşan geniş bir bölgeye ihracat yapacak. Manisa Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi’nde, 10 bin metrekarelik alana kurulan Dyo

Toz Boya Fabrikası yatırım tutarı, proje dönemi sonunda 25 milyon TL’ye ulaşacak. Toz boya, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de boya sektörünün yıldızı parlayan alanlarından biri. Dünyada toz boya pazarının büyüklüğü 5 milyar Euro iken, Türkiye’de 2013 yılında 75 bin ton üretim ve 220 milyon Euro’luk Pazar değerine ulaşıldı. Türkiye, İtalya ve Almanya’dan sonra Avrupa’nın en büyük üçüncü toz boya üreticisi konumunda yer alıyor. DYO, Manisa Turgutlu’da açtığı yeni fabrikasıyla, Türkiye toz boya pazarında, ‘ben de varım’ diyor.

 

İnşaat boyaları ve ısı yalıtım sistemleri, sanayi, mobilya, otomotiv, deniz gibi tüm alt sektörlerde üretim yapan DYO, toz boya ile birlikte ürün çeşitliliği ve pazar payının yanı sıra ihracatını da artıracak. Yatırım tutarı proje dönemi sonunda 25 milyon TL’ye ulaşacak olan Turgutlu DYO Toz Boya Fabrikası, toplam 10 bin metrekarelik alanda başlangıçta yıllık 6 bin tonluk üretim kapasitesi ile çalışacak.

Toz boya yatırımının, 2017 sonunda yılda 20 bin tonluk toz boya üretecek kapasiteye ulaşması hedefleniyor. Toz boya; beyaz eşya ve ev aletleri, mobilya metal aksamları, mimari, madeni eşya, otomotiv parçaları, üretim makinaları gibi sanayinin birçok kolunda kullanılıyor. Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan fabrikanın açılış törenine; 1954 yılında DYO’nun da temellerini atan ve Türk sanayine sayısız markayı kazandıran Yaşar Holding Onursal Başkanı Selçuk Yaşar’ın yanı sıra Yaşar Topluluğu yöneticileri ve DYO müşterileri katıldı. Açılışa katılan Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, DYO’nun ilçe sanayiine yönelik yatırım ve katkısından dolayı Selçuk Yaşar’a teşekkür plaketi takdim etti.