İnterfiks Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yaman'la keyifli bir röportaj geçekleşt

İnterfiks Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yaman'la keyifli bir röportaj geçekleşt


İnterfiks Yapı Kimyasalları A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mehmet Yaman’la keyifli bir röportaj geçekleştirdik. Yaman, özellikle su yalıtımı alanındaki ürünleri hakkında bilgi verdi ve bu ürünlerin dünyanın birçok farklı bölgesindeki dev projelerde başarıyla uygulandığını belirtti.

 

İnterfiks Yapı Kimyasalları’nın kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz?

İnterfiks Yapı Kimyasalları 1989 yılında; Türkiye’deki inşaat sektöründe yapı kimyasalları alanında yeni ürünlerin geliştirilmesi ve üretilmesine öncü olmak, geliştirdiği nitelikli ve çevre dostu ürünleri ile sektörde kalitenin sürekliliğinin korunmasına katkıda bulunmak misyonuyla kurulmuştur. Kuruluşu itibariyle Türkiye’ye ilk kez endüstriyel zemin sistemlerini getirerek ilklere imza atan İnterfiks; Türkiye başta olmak üzere 22 ülkede, teknik ve uzman kadrosuyla birlikte önemli projelerde, lider inşaat firmalarıyla çözüm ortağı olarak çalışmaktadır.

 

Geçtiğimiz yıl itibariyle sektörde 25. yılını geride bırakan İnterfiks; 1997 yılında sektöre sunduğu toprak altı temel ve perde su yalıtımında kuru serpme ve sürme yöntemi ile uygulanan ürün grubu HYFIX Kimyasal Su Yalıtım Sistemleri ile su yalıtımı konusunda sektör profesyonelleri tarafından tercih edilen bir marka olmaya devam etmektedir.

 

İnterfiks Yapı Kimyasalları başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Firmanızın ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bugüne kadar binlerce projenin çözüm ortağı olarak başarılı çalışmalara imza atmanın yanı sıra her geçen gün referans listemize dev projeler eklemeye ve inşaat sektörüne mükemmel çözümler sunmaya devam ediyoruz. İnterfiks; toprak altı su yalıtımı ve perde su yalıtımında, minimum uygulama hatasını ve zamandan maksimum tasarrufu mümkün kılan, betona derinlemesine işleyerek, beton içerisinde kimyasal tepkimeler sonrası oluşturduğu nano minerallar ile ömrü boyunca betonu geçirimsiz hale getiren HYFIX Kimyasal Su Yalıtım Sistemleri ile su yalıtımı konusunda büyük bir tecrübeye sahiptir. Betona işleyerek betonu geçirimsiz hale getirmekte olan, uygulama yapılacak bölgede yüzey hazırlığına gerek kalmadan zamandan ve uygulama maliyetlerinden tasarruf sağlayan HYFIX Kimyasal Su Yalıtım Sistemleri; yalnızca yüzeyi değil, betonun tamamını yalıtarak ömür boyu su izolasyonu sağlıyor. Toprak altı su yalıtımında beton dökülebilen her türlü hava şartında kullanılabilir olma özelliğiyle; yalıtıma önem veren, çevreye saygılı dev projelere büyük avantajlar sağlayan HYFIX, eksiz olma özelliği, yırtılmazlığı ve su geçirimsizlik değerleri ile korozyona karşı en etkin ve en garantili çözümü sunuyor. Kuru Serpme uygulama avantajı ile diğer yalıtım uygulamalarına göre çok daha işlevsel olan ve uygulama öncesi astar, uygulama sonrası koruma katmanı gerektirmeyen HYFIX Kimyasal Su Yalıtım Sistemleri; kendini tamir edebilen reaktif yapısından dolayı kimyasal su yalıtımı konusunda sağladığı %100 performans ile dev projelerin tercihi oluyor.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında İnterfiks Yapı Kimyasalları olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

İnterfiks; kuruluşundan bu yana ulusal ve uluslararası standart gereklerine uyarak, sürekli gelişime inanan ve yenilikçi yaklaşımlarıyla sektörün gelişmesinde öncü olmayı hedefleyen bir vizyon ile çalışıyor. İleri teknolojik ürünleri ile 1997 yılında sektöründe ilk ISO 9001 belgesini alarak diğer firmalara öncülük etmiş olan İnterfiks; takip eden senelerde ise TSE, CE ve GOST belgelerini de alarak ürünlerinin kalitesini yeniden tescil ettirmiş oldu.

 

Resmi ve bağımsız laboratuvarlardan alınmış test raporlarımız, güçlü Ar-Ge yapımız, teknik bilgi birikimimiz ve her geçen gün büyüyen dinamik mühendis kadromuz ile Türkiye’de ve yurt dışında çeşitli özel ve resmi projelerde çözüm ortağı olmaya devam ediyoruz. Su yalıtım sistemleri, zemin sistemleri, teknik harçlar, yapıştırıcılar, harç katkıları, derz dolguları ve beton kür malzemeleri segmentlerinde geliştirdiğimiz ürünlerimizle; kalite, güven, çözüm ve hizmet prensipleri üzerine kurulu olan felsefemizden ödün vermeden hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Doğal kaynakları verimli kullanmayı ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak tasarruf sağlayan ürünler geliştirmeyi önceliğimiz olarak benimsemekte ve doğaya saygı misyonu ile bütün faaliyetlerimizi sürdürülebilir gelişim misyonuna uygun olarak şekillendirmekteyiz.

 

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında birçok büyük projede, inşaat firmalarının çözüm ortağı olmaktan gurur duyuyoruz. Çözüm ve müşteri odaklı bir yaklaşım ile gerek satış öncesi, gerekse satış sonrası teknik destek ekibimiz ile birlikte; bir projenin başından sonuna kadar tüm süreçlerde müşterimizin yanında oluyoruz. Bu da çözüm ortağı olarak hizmet verdiğimiz sektör profesyonelleri ile işbirliklerimizin yıllar boyu devamını sağlayan bir sadakat ve güveni birlikte getiriyor.

Örneğin; yaz-kış sıcaklık farkının 70-80 dereceleri bulduğu, dünyanın en soğuk 2. başkenti olan Astana’da bataklık bir arazi üzerine kurulan ve dünyanın en yüksek 4. çelik yapısı olma özelliğini taşıyan KHAN SHATYR – Han Çadır’ının su izolasyonunda HYFIX Kimyasal Su Yalıtım Sistemleri kullanılmıştı. Sembol İnşaat tarafından yapımı başarı ile tamamlanan ve hizmete açıldığından bu yana izolasyon konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmayan bu projenin ardından HYFIX; Astana’da yapımı halen süren veya tamamlanmış bir çok mega projenin temelinde yatan gizli güç olmaya başladı.

 

Şu anda EXPO 2017’ye ev sahipliği yapmaya hazırlanan Kazakistan’ın başkenti Astana’da yine Sembol İnşaat tarafından yapımına başlanan mega projelerde HYFIX Kimyasal Su Yalıtım Sistemleri ile toprak altı temel ve perde su yalıtımında çözümler sunuyoruz. Aynı şekilde EXPO 2017 için yapımına başlanan Astana Uluslararası Tren İstasyonu’nuntemel altı su yalıtımında da HYFIX tercih edildi.

 

Yurt dışında gerçekleştirdiğimiz diğer projelerimizden bir diğeri ise Crescent Tower projesi. Su ile bütünleşen mimari yaklaşımlara örnek verilebilecek en güzel ve en büyük projelerden biri olan ve Azerbeycan’ın başkenti Bakü’de inşaatı devam eden Crescent Tower projesinin otel bölümünde uygulanacak temel altı su yalıtımı için çözüm ortağı olarak HYFIX ürün grubumuz kullanılıyor. Dünyanın en kapsamlı karma projelerinden biri olarak yapımına başlanan Crescent Tower da suyun üzerinde 128 bin metrekare alanda yükselmeye hazırlanıyor.

 

Referanslarımız saymakla bitmez ancak birkaç örnek daha vermek gerekirse; BJK’nin yenilenen stadı Vodafone Arena’nın temel altı su yalıtımında, çevreye karşı duyarlılığını tüm projelerine yansıtan Nurol GYO’nun birçok projesinde, Başkentimizin yükselen yeni değeri YDA Park Avenue projesinin 100 bin metrekarelik toprak altı temel ve perde su yalıtımında, Avrupa’nın en büyük tesisi olmaya aday Bilkent Entergre Sağlık kampüsünün ise 250 bin metrekarelik temel altı uygulamasında HYFIX Kimyasal Su Yalıtım Sistemleri tercih edildi.

 

İstanbul, Ataşehir’de sosyal yaşama yön verecek ve dünya çapında ilkleri barındıracak olan ‘Water Garden’ projesinde de temel altı su ve perde yalıtımında çözüm ortağı İnterfiks Yapı Kimyasalları oldu. İnşaatının 2016 yılında tamamlanması planlanan ve 35 bin metrekare alanda kurulacak dünyadaki ilk, yenilikçi gastronomi, eğlence ve kültür merkezi olacak Water Garden projesinde; eksiz olma özelliği, yırtılmazlığı ve su geçirimsizlik değerleriyle kendini binlerce mega projede kanıtlayan HYFIX Kimyasal Su Yalıtım Sistemleri kullanılmaya başlandı.

 

İnterfiks Yapı Kimyasalları’nın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Doğadaki tüm canlılara duyduğumuz sevginin, saygının ve yaşadığımız topluma karşı sorumluluklarımızın bilinci ile ürünlerimizi geliştirme süreci itibariyle, ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşması ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için çalışıyoruz.


Ürün gruplarımız ile ilgili tüm Ar-Ge çalışmalarımızda "çevreye saygı ve doğaya uyum” felsefemizden hiç vazgeçmedik. Örneğin; korozyona karşı en etkin çözümü sunan HYFIX Kimyasal Su Yalıtım Sistemleri, petrol türevi salgılar içermemekte ve bu özelliği ile dikkat çekmektedir.

 

HYFIX, çevre ve yer altı sularına zarar vermediği gibi yer altı şehir atık asitleri ve deniz sularına da dayanıklı yapısı ile de çevre dostu projelerin tercihi oluyor.

 

Bu vizyonla çalışmalarımıza yön verirken bir diğer taraftan başlattığımız sosyal sorumluluk projelerimiz de tüm hızıyla sürüyor. Daha güzel bir dünya için "Korumak Yetmez, Geliştirmek Gerek” misyonu ile hareket ediyor, ormanların toprak erozyonunu azaltıcı, hatta tamamen engelleyici etkilerini önemsiyoruz. Geçtiğimiz yıl Manisa’nın Salihli Köyü’nde; tarafımızdan tedarik edilen her ton malzeme

karşılığında müşterilerimiz adına fidan bağışında bulunarak bir orman projesi hayata geçirdik. Çok beğeni kazanan bu kampanyamızı da sürdürülebilir bir sosyal sorumluluk projesi haline getirmek üzere çalışmalara başladık.

 

İnterfiks, hangi ülkelerle çalışıyor, sayıca ifade eder misiniz? Bu sayıyı artırmak ya da sorumluluk alanını genişletmek gibi bir planınız var mı?

Yurt içinde satış, pazarlama ve dağıtım kanallarımızı her geçen gün arttırıyor ve Türkiye’nin her noktasına profesyonel ekiplerimiz kanalıyla ulaşabiliyoruz. Yurt içinde gerçekleştirdiğimiz büyük atılımların yanı sıra bu yıl ihracatımızla ilgili de büyük hedeflere odaklandık. Firmamızın genel olarak yıllık üretim kapasitesi; toz ürünler için 100 bin ton, likit ürünlerde ise 20 bin tondur. Geçtiğimiz yıl bu üretimimizin yüzde 20’sini 22 ülkeye ihraç ettik. Bu yıl itibariyle rutin mal verdiğimiz ülke sayısını 30’a çıkaracak şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni dış satım yapılanmamızla birlikte ihracatı sürekli artırmayı ve ciro içindeki payını da yüzde 30’lara çıkarmayı hedefliyoruz. Son 10 yılda; su yalıtım sistemlerimizde özellikle Kuzey Afrika ülkeleri ve Türki Cumhuriyetlerde önemli projelerde yer aldık. İhracat yapılanmamızı belirlediğimiz hedef ülkelerde uygulamacı bayilikler oluşturacağız. Hedef olarak MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) ülkelerini belirledik. Çünkü Katar’da 2022 yılında Dünya Kupası gerçekleştirilecek. Katar’da 2022 Dünya Kupası hazırlıkları kapsamında inşa edilecek projelerde yer almak istiyoruz. MENA ülkelerindeki yerel firmalarla ortak girişimde bulunmayı da planlıyoruz.