İspanyol Mimar: Santioga Caltrava

İspanyol Mimar: Santioga Caltrava


3 farklı sektörü bir arada bulunduran; Boya, Yapı Kimyasalları ve İzolasyon Dergisi PCCI’da güzel bir içerikle, yılın son sayısında; sektörden haberlere, değerli akademisyenlerimizin makalelerine, ürün tanıtımlarına ve ParexGroup firması ile gerçekleştirdiğimiz röportaja ulaşabilirsiniz.

 

Enerji tasarrufunda ısı yalıtımının önemi ile ilgili yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlarda gösteriyor ki, yalıtım konusunda çok da fazla bilince sahip olmayan tüketiciler çoğunluğuyla karşı karşıyayız. XPS Derneği’nin yapmış olduğu bu araştırma sonuçlarını detaylı bir şekilde dergimizden inceleyebilirsiniz.


9 Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Doç. Dr. Müjde Altın ve Doç. Dr. Ahmet Vefa Orhon’un kaleme aldığı "Spor Yapılarında Sürdürülebilir Çatı ve Cepheler” başlıklı makalesinde; bilinen birçok spor yapısının oluşumu ile alakalı bilgileri keyifle okuyacaksınız.


2007 yılından beri faaliyette olan ParexGroup Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Cenk Bilgin; inovasyon, Ar-Ge çalışmaları, yatırım planları ve çevre politikaları hakkında sorularımızı yanıtladı.


Mimari bölümümüzde; İspanyol Mimar Santiago Calatrava imzalı yapıların oluşumuna dair yazıyı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Kanada’da inşa edilen Allen Lambert Galleria, İspanya’da bulunan Montijuic İletişim Kulesi, Sanat ve Bilim Şehri, İsveç’teki Turning Torso (Dönen Vücut) gibi, en önemli yapılarından birkaçını sizler için ele aldık. Calatrava’nın tasarlamış olduğu yapılar, bulunduğu şehirlerin simgesi haline gelmiş ve bu simgelerle kentler anılır olmuş. Bir mimar için ne büyük bir gurur kaynağı olsa gerek…


Her mimari yapının ayrı bir hikayesi olduğu kaçınılmaz ancak; bazı yapılar insanı diğerinden daha çok etkileyebiliyor. Turning Torso da benim çok beğendiğim bir yapı. Gökdelen olmasına rağmen, estetik olarak ön plana çıkan görüntüsü gerçekten etkileyici. Aslında, çok uzun gökdelenlerin, doğanın formunu bozduğunu düşünürüm ama Santiago Calatrava’nın tasarlamış olduğu bu yapı, estetik olarak, gerçekten diğerlerine göre farklı bir yapı olma özelliğini taşıyor.


2015 yılının son sayısında; önce sağlık, sonra da dünya barışı temenni ediyorum.


Harika bir yıl geçirmeniz dileğiyle.


Keyifli okumalar.


Sevgiyle kalın.

Serap Kaptan