İzocam Genel Müdür Yardımcısı Sn. Fatih Öktem'le keyifli bir röportaj

İzocam Genel Müdür Yardımcısı Sn. Fatih Öktem'le keyifli bir röportaj


İzocam Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sayın Fatih Öktem’le keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Öktem, ülkemize yalıtım bilincini aşılayan İzocam’ın tarihçesi ve vizyonu hakkında bilgi verdi.

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1982 yılında Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden mezun olduktan sonra STFA Enerji Tesisleri’nde Kalite Kontrol Mühendisi olarak görev aldım. Askerlik sonrası 1986 yılında

İzocam’da Adana Bölge Satış Mühendisi olarak göreve başladım. Çeşitli yönetim kademelerinin ardından 1997 yılında Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandım. 18 yıldır İzocam’da satış ve pazarlama faaliyetlerini yürütmekteyim.

 

İzocam’ın kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? Üretim tesisleri, makine parkı ve istihdam edilen personel sayısı, bunların yanı sıra ciro, üretim hacmi gibi veriler de göz önüne alındığında firmanızın günümüzdeki yapısı nedir?

İzocam, 1965 yılında Koç grubu bünyesinde bulunan Arçelik marka buzdolaplarının yalıtım malzemesi ihtiyacını karşılamak üzere kuruldu. İzocam’ın kurulması ile birlikte Türkiye’de yalıtım sektörünün temelleri de atılmış oldu. Kısa zamanda ülkemizde binalarda yalıtım konusunda önemli bir boşluk olduğu gözlemlenerek bu ürünler yapıların inşasında kullanılmaya başlandı. Ürün yelpazesi ise sektörün ihtiyaçları doğrultusunda hızla genişletildi. Bugün İzocam çatısı altında; dünyada kullanılan pek çok yalıtım malzemesinin (camyünü, taşyünü, foamboard-xps, izoporeps, izocamflex-kauçuk, peflex-polietilen, poliüretan) yanı sıra çatı ve dış cephe sektörüne yönelik İzocam Tekiz markalı taşyünü ve poliüretan yalıtımlı sandviç paneller ile trapezler üretiyoruz.


 

50 yılda ürettiğimiz ürünlerle 200 milyon ton petrole eşdeğer enerji tasarrufu sağlamış olan ve 650 milyon ton CO2’in de atmosfere salımını önleyen yalıtım sektörünün uzman firmasıyız. Ülkemiz ekonomisine ise 50 yılda, 110 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağladık. Son 10 yılda toplam 95 Milyon dolar tutarında yatırım gerçekleştirdik. Mersin Tarsus, Kocaeli’nde Gebkim ve Dilovası ile


Eskişehir’de üretim tesislerimiz bulunuyor. Tarsus tesislerimizde, yıllık 55 bin ton kapasite ile ısı ve ses yalıtımı, yangın güvenliği sağlayan Camyünü ve 160 bin m³ ısı yalıtımı sağlayan ekstrüde polistiren (Foamboard) üretiyoruz. Gebze tesislerimizde yıllık 75 bin ton kapasiteli taşyünü üretimimizin yanında GEBKİM tesislerimizde yıllık 560 bin m³ kapasiteli ekstrüde polistiren (Foamboard) ve 6 bin ton kapasiteli ekspande polistiren (İzopor) üretiyoruz. Eskişehir tesislerimizde ürettiğimiz yıllık 3.500 ton kapasiteli elastomerik kauçuk (İzocamflex) ve 700 ton kapasiteli polietilen (Peflex) yalıtım ürünlerimizle ısı, ses yalıtımı ve yoğuşma kontrolü sağlıyoruz. İzocam Tekiz tesisimizde ise 4 milyon m² taşyünü ve poliüretan yalıtımlı panel ve 3 milyon m² trapez kapasitesiyle sanayi yapılarına yönelik nitelikli ve hızlı çözümler üretiyoruz. Tüm bu üretim tesislerimizde yıllık ortalama 450 kişiye istihdam sağlıyoruz. 2014 yılında 363 milyon TL’lik net satış hasılatı elde ettik. 2015 yılında ise ciromuzu yaklaşık 400 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz.

 

İzocam başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Firmanızın ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bina ve tesisat için yalıtım malzemeleri üretmenin yanı sıra vagonlardan evlerimizde kullanılan fırınlara, yangın kapılarından güneş kollektörlerine kadar geniş bir alanda ısı, ses ve yangın yalıtım ürünleriyle sektörde faaliyet göstermekteyiz. Ülkemizde ve dünyada yalıtım sektöründe 7 farklı ürünü aynı çatı altında üretebilen tek şirket konumundayız.


Yalıtım temelde başlayan ve çatıya kadar devam eden bir işlemdir. Tabii ki yatayda ve dikeyde daireler arasındaki yalıtım da kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Bu açıdan baktığımızda yalıtımın sistemler bütünü olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, bir binanın sadece tavanı ya da sadece duvarlarının yalıtımını gerçekleştirmek tam anlamıyla enerji tasarrufu sağlanmasında yeterli olmaz. Ara bölmelerden tesisata, dış cepheden tavana, zeminden çatıya kadar binanın her bir noktasına yalıtım yapılması gerekir. Tüm bu süreçlerde yalıtımın doğru bir şekilde uygulanması da büyük önem taşıyor. Doğru malzemeler, olması gereken detayda uygulandığı takdirde tam anlamıyla enerji tasarrufu sağlanabilir. Bu noktada biz, İzocam Manto’yu geliştirdik. Bütünleşik hizmet sunduğumuz İzocam Manto’da gerekli tüm malzemeleri sağlayarak, uygulayıcı konusunda da tüketicimize yönlendirmelerde bulunuyoruz.


Ürün portföyümüzde camyünü, taşyünü, ekstrüde polistiren (XPS) foamboard, ekspande polistiren (EPS) izopor ve izopor plus, kauçuk köpük (İzocam Flex), polietilen köpük (PEflex), yalıtımlı sandviç panel ile trapez levha bulunuyor. Camyünü, binalarda ve endüstride çalışma sıcaklığı 250 – 350⁰C arasındaki uygulamalarda kullanılabilen hafif, esnek ve ekonomik, yanmaz bir ısı ve ses yalıtım malzemesidir. Çoğunlukla çatı ve bazı ara bölme yalıtımlarında kullanılıyor. Taşyünü ise, binalarda ısı, ses ve yangın yalıtımı sağlamasının yanında 350 – 650⁰C arasındaki yüksek sıcaklıktaki endüstriyel uygulamalarda da kullanılabiliyor. Taşyünü ürünler, camyünü ürünlere göre daha yüksek sıcaklığa dayanıklı ürünler olduğundan yangın yalıtım çözümlerinde daha yüksek bir yangın dayanımı sağlamaya yardımcı oluyor.

 

‘TS 825 - Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliği’ne göre binanın ana konstrüksiyonu ile katlar arası noktalarda veya ilgili uzmanlarca tanımlanan noktalarında yangın bariyerlerinin oluşturulması gerekiyor. Normalde bir anda alevler arasında kalabilen bir binanın mantolamasında taşyünü kullanıldığında, taşyününün yanmaz özelliği sayesinde binanın cephesi tutuşmuyor, zehirli gaz ve duman çıkışı bertaraf edilebiliyor. Böylece yangından kaçış anı ve itfaiyenin yetişmesi süreçleri için daha uzun bir zaman tanınmış oluyor. Zamanın hayati önem taşıdığı yangın durumunda bu sayede can ve mal kayıpları da en aza indirilebiliyor.

 

İzocam çatısı altında ayrıca Tekiz markalı ürünler de üretiyoruz. Tekiz ürünleri, formlandırılmış iki metal arasında yalıtım çekirdeği bulunan yalıtımlı panellerden oluşuyor. Isı, ses ve yangın yalıtımı ihtiyacı bulunan çatı ve cephelerde kullanılan panellerimizle, özellikle hızlı montaj ihtiyacı bulunan yapılarda etkili çözümler sunuyoruz.

İzocam ürünlerinin sahip olduğu sertifika ve belgeler de en az ürün gamı kadar önemli. Mineral yün ürünlerimizin; taşyünü ve camyünü için, sadece bio ürün kategorisine verilen EUCEB sertifikası bulunuyor. Binalarda kullanılan İzocam ürünleri, uluslararası bir yönetmelik olan, Yapı Malzeme Yönetmeliği’nin 6. maddesine göre; "ürünün yönetmelikte belirtilen temel gerekleri karşılamasına imkân veren malzeme” anlamına gelen "CE” işareti ile piyasaya arz ediliyor. Tüm İzocam ürünleri Türk Standartları Enstitüsü (TSE) kriterlerine de uygun olarak üretiliyor. Çatı Şiltesi ve Rulopan ürünlerimiz AB ülkesinin ulusal emisyon limitlerine uygunluk belgesi olan Eurofins Gold belgesine sahiptir. Ayrıca 1 Nisan 2015 tarihi itibarıyla camyünü ve taşyünü ürünler için EPD (Environmental Product Declaration - Çevresel Ürün Beyanı) Belgesi’ni alarak, Türkiye’de Isı Yalıtım Malzemeleri üreticileri içinde EPD Belgesi’ne sahip ilk kuruluş olduk.

 

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında İzocam olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

Ar-Ge konusunda, sektörün ihtiyacına yönelik yeni ürünler geliştirip, üretiyoruz. Linsansörü olduğumuz ISOVER’in deneyiminden faydalanarak, ileri teknoloji üretim yöntemlerini ülkemize taşıyoruz. Yalıtım sektörünün Dünyadaki gelişimini yakından takip ediyoruz. Ürün gamına Ar-Ge çalışmalarımız doğrultusunda yeni ürünler ekliyor, yalıtım ile ilgili tüm ihtiyaçların karşılanabileceği güçlü bir marka olma özelliğimizi koruyoruz. 2014 yılından itibaren Ar-Ge alanında yüksek performanslı yarı mamul geliştirme konusunu ele aldık. Çevreye çok daha duyarlı olan yeni bir ürün geliştirdik, Yeni Nesil Camyünü. Tamamen çevreye ve sağlığa odaklanan, güvenli ve çevre dostu Yeni Nesil Camyünü’nün üretiminde doğal mineraller ve geri dönüşüm ürünleri kullanılıyor. Geliştirilmiş teknoloji ile üstün teknik özellikler kazandırılıyor. Isı iletim katsayısı düşürüldüğü için de yalıtım özelliği iyileşiyor ve akustik konfor ve yangın güvenliğinde de yüksek performans sağlıyor.

 

Bölme duvar uygulamalarında yangına dayanım sertifikalı ürün ihtiyacını karşılamak amacıyla yangın güvenliğinde yüksek korunum sağlayan bölme duvar sistemi InWall’u, Rigips ile geliştirdik. EI 30, 60 ve 90 dakika yangın dayanım sertifikasına sahip InWall, alışılmış ara bölme duvar sistemlerinin sahip olduğu estetik, kolay uygulanabilme, akustik konfor, hafiflik, ısı ve ses yalıtımı gibi avantajların yanı sıra yangın güvenliği konusunda da azami fayda sağlıyor.


İzocam, ülkemizde yalıtım bilincini arttırmak için önemli faaliyetler gerçekleştiriyor. Bu faaliyetler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ülkemizde yalıtımın tarihini başlatan firma olarak toplumumuzu yalıtım konusunda bilinçlendirmeyi kendimize görev edinmiş bulunuyoruz. Bu görev doğrultusunda daçeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bilinçlendirme çalışmalarından OZİ, ilköğretim 3., 4. ve 5. Sınıf öğrencilerine yönelik bir bilinçlendirme çalışmasıdır. Küresel ısınmanın büyük bir tehlike olduğu günümüzde çocuklarımıza OZİ Sosyal Sorumluluk Projesi ile çocuklarımıza çevreyi korumak için yapılması gerekenler konusunu anlatıyoruz. 2010 yılında başlattığımız projemizi, Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa yürütüyoruz. Hazırlanan çizgi film ile çocuklarımızı "Küresel Isınmanın Sebepleri”, "Enerji Kaynakları ve Yenilenebilir Enerji”, "Birincil Enerji Kaynakları Fosil Yakıtlar”, "Enerji Tüketimi”, "Sera Etkisi”, "İklim Değişikliği”, "Küresel Isınma ile Mücadele Nasıl Olmalı?” ve "Yalıtımla Enerji Tasarrufu Nasıl Olur?” başlıklı konularda bilgilendiriyoruz. Proje kapsamında bugüne kadar 100 bin çocuğa ve 100 bin aileye ulaşarak onları yalıtım konusunda bilinçlendirdik.


"Enerji Verimliliği”nin önemini değişik kitlelere de duyurabilme çabamızın bir diğer halkası ise Enerji’k Bakış Sergisi Farklı meslek gruplarından yaklaşık 300 kişi projeye katıldı. İlk olarak enerjiyi sadece fotoğraflara yansıtmayı planladığımız projede daha sonra yazı, kısa film ve beste çalışmalarına da yer verdik. Albümümüzde toplam 120 fotoğraf ve 120 yazı yer alıyor. Enerjik Bakış Sergisi İstanbul, İzmir, Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep ve Eskişehir’de ziyaretçilerle buluştu.

 

İzocam için çok önemli bir yere sahip olan "Üniversite Öğrencileri Yalıtım Yarışması”nın bu yıl 15.sini gerçekleştirdik. Üniversite öğrencileri arasında yalıtım bilincinin gelişmesi, disiplinler arası birlikte çalışabilme ve yetenek gelişimi amacıyla 15 yıldır bu yarışmayı düzenliyoruz.

 

Bunun yanı sıra sektörümüzü geliştirmek adına düzenlediğimiz eğitimlerimiz bulunuyor. 1998 yılında kurduğumuz İzocam Yalıtım Eğitim Merkezi (İYEM); farklı eğitim düzeylerine sahip inşaat sektörü çalışanlarına, tekniğe uygun olarak ısı, ses, su ve yangın yalıtımı eğitimlerinin yanı sıra enerji verimliliğine yönelik kişisel gelişim eğitimleri düzenliyor. İYEM’in sağladığı eğitimler kapsamında, bugüne kadar 19.000’in üzerinde kişiye 43.000 adam/gün ücretsiz eğitim olanağı sunduk. Bu yıl 20.000 kişiye ulaşmış olmayı hedefliyoruz.

 

İzocam’ın bayilerine ve bayilerinin müşterilerine yönelik ise İzodemi eğitimlerini düzenliyoruz. İzodemi (İzocam Akademi)’de Klasik Pazarlama, Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, Mobil Pazarlama ve Müşteri Memnuniyeti konularında da eğitimler veriliyor. İzodemi’de bugüne kadar 10 ilde 118 eğitim gerçekleştirerek 2.500 kişiye ulaştık. Bu yıl hedefimiz toplamda 3.000 kişiye eğitim vermek. Eğitimlerimizin diğer bir ayağını ise yalıtım ustalarına yönelik eğitimler oluşturuyor. İzocam’ın konusunda uzman mimar, mühendis ve tekniker kadrosundan oluşan eğitim ekibi; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen konusunda uzman öğretim görevlilerinin gözetiminde her ay Türkiye Eğitim Şantiyesi’ndeki İzocam Atölyelerinde eğitim düzenliyor. 2004 yılından bu güne kadar eğitimler sonucunda başarılı olan 1.700 ustaya MEB onaylı sertifika verildi. Bu yılın sonunda 2.000 ustaya sertifikalı eğitim vermeyi hedefliyoruz.

 

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

İzocam, ülkemiz yalıtım pazarında lider konumda bulunuyor. Toplam yalıtım pazarı içerisinde yüzde 20’ye yakın bir payımız var. Ancak mineral yünlere baktığınızda taşyünü için yüzde 40, camyünü için ise yüzde 50’ye yakın Pazar payına sahibiz. Yalıtımın lider firması olarak ihracata da önem veriyoruz. Balkanlar, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu, Afrika başta olmak üzere ihracat yaptığımız 46 ülke bulunuyor. Başta komşu ülkelerde olmak üzere hali hazırda 20 ülkede yerleşik bayilerimizle çözüm sunuyor, enerji verimliliğine ve konfora katkı sağlıyoruz. Ağırlıklı olarak bina ve sanayide kullanılan yalıtım ürünlerinin ihracatını gerçekleştiriyoruz. Bunlar dışında ayrıca HVAC (ısıtma, soğutma ve iklimlendirme) pazarına yönelik ürünlerin de ihracatını yapıyoruz. İzocam olarak, HVAC pazarında Orta Doğu’nun en önemli üreticisi konumunda yer alıyoruz. Ürün çeşitliliğimiz, kalitemiz ve hizmetimiz, detay çözümlerimiz, yarattığımız değer ve farklılıklarımız hem bölgemizde hem de dünyada İzocam’a ilgiyi arttırarak sürdürüyor. Bazı komşu ülkelerimizde meydana gelen siyasal gelişmeler dolayısıyla olumsuzluklar yaşanmış olsa da ihracatımızı her geçen yıl daha da geliştiriyoruz. İhracatımızı rakamlarla ifade etmek gerekirse; 2014 yılında bir önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 15 büyüyerek 70 milyon TL’ye ulaştık. İhraç edilen yalıtım malzemesi satışı 700.000 m³’ü aştı. 2014 yılı ihracat performansımız ise, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından ödüle layık görüldü ve Yalıtım Malzemeleri kategorisinde "Başarılı İhracatçılar Ödülü”nün sahibi olduk. Bu rakamlara ek olarak; son 5 yılda ihracattan elde ettiğimiz satış gelirinin 160 milyon USD’yi bulduğunu ve gelecek 5 yılda da bu rakamı 200 milyon dolara ulaştırmayı hedeflediğimizi söyleyebilirim.

 

İzocam’ın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verebilir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Ülkemiz ve çevre ülkelerde yalıtım sektörünün güvenilir lideri olarak, yalıtım ve enerji tasarrufu bilincini yaymak, insanın yalıtım konforundan azami faydalanmasını temin etmek ve böylece çevreyi korumak en önemli önceliğimiz. İzocam olarak, çevre ve enerjinin korunmasını yaşamsal öncelikte görüyoruz. Ürün ve hizmetimizin oluşumunda ve kullanımında ortaya çıkan kirliliği önlemek ve enerji tüketimini azaltmak için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Tüm faaliyetlerimizde iş sağlığı ve güvenliğinden ödün vermeden, müşterilerimizin talep ve beklentilerini uluslararası standartlara uygun olarak zamanında karşılamak, çevreyi korumak, enerji verimliliğini sürdürmek, sorumlu olduğumuz tüm yasal ve diğer gereklilikleri duyarlılıkla yerine getirmek için özen gösteriyoruz.

Mevcut tüm birimlerimizde ve yatırımlarımızda, iş sağlığı ve güvenliği performansının belirlenmesi için risklerimizi tanımlıyor, periyodik kontrolleri yaptırıyor ve gerekli tüm önlemleri alarak, sistemin sürekli iyileştirilmesini sağlıyoruz. Kalite, çevre, enerji ve iş sağlığı güvenliği bilincinin her seviyede yerleşmesi ve yürütülmesine yönelik personelimize gerekli eğitimleri veriyoruz. Bu eğitimleri belli periyotlarda gerçekleştirerek, iş sağlığı ve güvenliğinin önemini her zaman çalışanlarımızın gündeminde tutmaya dikkat ediyoruz.

 

2001 yılından bu yana tüm tesislerimizde uyguladığımız OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ile iş sağlığı ve güvenliğine verdiğimiz bu önem, Isover DIRUS 2015 toplantısında ödüle layık görüldü. 2014 yılı boyunca iş kazalarının azaltılmasına yönelik iyileştirmeleri gerçekleştirmeyi başararak, Best Safety Improver 2014 ödülünün sahibi olduk.

 

İzocam’ın yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için yatırım planlarınız var mı, varsa nelerdir?

1991 yılından bu yana İzocam tarafından yapılan toplam yatırım miktarı yaklaşık 170 Milyon dolar. Hedefimiz önümüzdeki 5 yıllık dönemde 100 Milyon TL tutarında yatırım gerçekleştirmek.