İzocam'dan Multi Konfor Fabrika

İzocam'dan Multi Konfor Fabrika

Saint Gobain tarafından Eskişehir’de açılan taşlama ve kesme taşları fabrikası, sanayi binalarında yalıtım konusunda uzman İzocam’ın mühendislik ve mimarlık desteği ile inşa edildi. Kesintisiz ve kalın yalıtım uygulaması ile enerji verimi yüksek bir yapı olarak inşa edilen fabrikada kullanılan yalıtım malzemeleri de İzocam tarafından sağlandı. Saint Gobain tarafından Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmete açılan aşındırıcılar fabrikası; hırdavat, bakım, onarım ve operasyonlar, petrol ve gaz sanayi, çelik ve inşaat malzemeleri pazarı için taşlama ve kesme taşları üretmek üzere inşa edildi.


Multi Konfor Bina değerlerinde yalıtım uygulanan fabrikanın, zeminine 16 cm ekstrüde polistiren levha Foam board (XPS-Ekstrüde Polistiren Levha), dış duvarlarına 20 cm yanmaz taşyünü uygulandı. Çatıda ise 10 cm Taşyünü Yalıtımlı Tekiz Panel kullanılarak dış duvarda 3.6, çatıda ve zeminde 2.3 kat standartın üzerinde enerji verimliliği sağlandı. Kesintisiz ve kalın yalıtımın katkısıyla sanayi tesisinde enerji kullanımı %60’ın üzerinde azaltıldı. Doğaya duyarlı ürünlerin kullanıldığı fabrikada, karbon ayakizinin de en az değere indirilmesi hedeflendi. Yanmaz taşyünü kullanımıyla da yangın güvenliğine önemli katkılar sağlandı. Bina en yüksek deprem güvenliği standartlarına da uygun şekilde yapıldı. 49 yıldır kaliteden ödün vermeyen ürünleri ve sosyal sorumluluk bilinci ile faaliyetlerini sürdüren İzocam, binalar inşa edilirken zeminden çatıya, duvardan döşemeye ve tesisata kadar uygulanan etkili yalıtım sistemleri ile hem güvenlik sağlıyor hem de enerji tasarrufuna katkıda bulunuyor. İzocam, ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikalarına sahip tesislerinde üretilen geniş ürün yelpazesi sunarken, sağladığı enerji verimliliği ile Türkiye gibi enerjisinin dörtte üçünden fazlasını ithal etmekte olan ülkelerde dışa bağımlılığı azaltan katkılar sağlıyor.

 


İzocam 15. Yalıtım Yarışması Başvuruları Başladı

İzocam’ın bu sene on beşincisini düzenlediği Yalıtım Yarışması’nda Astana’nın çetin iklim koşullarında sürdürülebilir konut’ neyi ifade etmektedir? sorusuna yanıt aranıyor. Yarışmada dereceye giren öğrenciler Saint Gobain Insulation tarafından düzenlenecek Multi Konfor Binalar Yarışması’nda ülkemizi temsil edecekler.

 


İzocam tarafından 15.’si düzenlenen Yalıtım Yarışması’nın konusu, Sürdürülebilir Konut, Sürdürülebilir Kent başlığıyla sunuluyor. Öğrencilerden, Astana şehrinin zorlayıcı karasal iklim şartlarını göz önünde bulundurarak, EXPO’nun Geleceğin Enerjisi temasına uygun, yeni kentsel mekanla bütünleşen sürdürülebilir binalar tasarlamaları bekleniyor. Yarışma sonunda ulusal aşamayı kazanan birinci proje 7 bin, ikinci proje 5 bin ve üçüncü proje 3 bin TL ödül ve uluslararası finalde ülkemizi temsil etme hakkı kazanacak.


Türkiye ve KKTC Üniversitelerinin Mimarlık, İç Mimarlık, Şehir Planlama, İnşaat Mühendisliği ve Makine Mühendisliği Lisans ve Yüksek Lisans öğrencilerinin katılabileceği "İzocam 15. Yalıtım Yarışması’nda” ulusal jüri ses yalıtımı, yangın güvenliği, ekolojik binalar ve yapı fiziği konusunda yetkin öğretim görevlileri ile uzman mimarlardan oluşacak.


Başvuruları Kasım ayında başlayan yarışma için, öğrenciler projelerini en geç 6 Nisan 2015’e kadar teslim edecekler. Kazananlar 19 Nisan 2015 tarihine kadar yarışmanın resmi web sitesinden duyurulacak. 20 ülkenin en iyi projelerinin yarışacağı uluslararası aşama ise 27-30 Mayıs 2015 tarihle-rinde Kazakistan’ın Astana şehrinde gerçekleşecek.