Koramic Yapı Kimyasalları A.Ş. Satış ve Pazarlama Grup Müdürü Ali Yalçınkaya ile Röportaj

Koramic Yapı Kimyasalları A.Ş. Satış ve Pazarlama Grup Müdürü Ali Yalçınkaya ile Röportaj

Gerçekleştirdiğimiz röportajda, Koramic Yapı Kimyasalları A.Ş. Satış ve Pazarlama Grup Müdürü Ali Yalçınkaya sorularımızı yanıtladı. Yalçınkaya, inşaat sektörünün önemli oyuncularından Koramic Yapı Kimyasalları A.Ş.’nin ürün ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Kadıköy Anadolu Lisesi’nden sonra, sırasıyla İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nü (1993) ve İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü ‘Yapı Malzemesi ve Çevre ile Etkileşimi’ konusunda yüksek lisansımı (1995) tamamladım. Mesleğimin ilk yıllarında yüksek lisans programına devam ederken, proje ofislerinde uygulama projeleri ve uygulama detayları oluşturulmasında görevler aldım. 1995 yılından itibaren renkli metal çatı kiremitleri ithalatı yapan bir firmada satış ve pazarlama konusunda çalışmaya başladım. 1998- 2000 yılları arasında İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Eski Şark Eserleri’nin restorasyonunda şantiye şefi olarak görev aldım. 2000 yılından itibaren yapı kimyasalları sektöründe, pazara yeni ürünler ve markalar sunulması ile ilgili çalışmalara başladım. 2004 – 2011 dönemi Eczacıbaşı-Koramic Yapı Kimyasalları’nda, 2011 yılından itibaren ise Koramic Yapı Kimyasalları’nda Satış ve Pazarlama Grup Müdürü pozisyonunda kariyerime devam ediyorum.

Koramic Yapı Kimyasalları’nın kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? Üretim tesisleri, makine parkı ve istihdam edilen personel sayısı, bunların yanı sıra ciro, üretim hacmi gibi veriler de göz önüne alındığında firmanızın günümüzdeki yapısı nedir?

Koramic Yapı Kimyasalları A.Ş.; Türkiye’deki inşaat sektöründe, yapı kimyasalları alanında yeni ürünlerin geliştirilmesi ve üretilmesine öncü olmak, alanındaki ürünlerde kalitenin sürekliliğinin korunmasına katkıda bulunmak ve bu ürünlerin doğru kullanılması konusunda sistematik çözümler üretmek misyonu ile 17 yıldır sektöre hizmet vermektedir. Koramic Yapı Kimyasalları 1998 yılında, merkezi Belçika’da bulunan Koramic Building Products S.A. ile Eczacıbaşı Grubu’nun %50-50 ortaklık anlaşması sonucunda kurulmuştur. 2011 Haziran ayında yapılan anlaşma ile şirketin tüm hisseleri Koramic Grubu’na devredilmiş olup, Koramic Yapı Kimyasalları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi şu an % 100 yabancı sermaye ile toplam 4 üretim tesisinde %20 ’si ihracata yönelik olmak üzere 140 bin tondan fazla yapı kimyasalının üretimini ve satışını gerçekleştirmektedir. Üretim tesislerimizde yapıştırma harçları, derz dolgu malzemeleri, su yalıtım malzemeleri, kendinden yayılan şaplar, astar ve harç katkıları, uygulama sonrası temizlik ve bakım ürünleri, tamir ve yüzey düzeltme sıvaları, karo seramik uygulama aletleri, poliüretan ve epoksi esaslı zemin kaplama, su yalıtım malzemeleri ve dış cephe ısı yalıtım sistemleri üretilmektedir. Eczacıbaşı Grubu ile birlikte hayata geçirdiğimiz ve iş ortaklığımızın devam ettiği VitrA Fix ve VitrA Therm markalıürünlerimizin üretiminin yanı sıra, 2012 yılı itibariyle Türkiye’de de tanıtımına ve üretimine başladığımız yeni markamız CERMIX ile de pazarda faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Koramic Yapı Kimyasalları başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Firmanızın ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Markalarımızı hem ürün grupları olarak hem de dağıtım kanalı olarak grupladık. Her bir markayı ana iş gruplarına ayırdık. VitrA Fix karo seramik uygulamalarına sistematik çözümler üreten markamızdır.

VitrA Therm; binaları soğuğa, yağmura, kara, yangına, sese ve yoğun güneş ısısına karşı koruyan özel yalıtım katmanları sayesinde %40 ~ %60 arası yakıt tasarrufu sağlıyor. Daha az yakıt masrafıyla, daha sıcak ortamlar yaratılmasını sağlayan, her türlü iklimde kusursuz performans gösteren VitraTherm, ısı yalıtım performansı zamanla azalmayan uzun ömürlü, kalıcı çözümler sunan markamızdır. Geniş ürün portföyü ve yüksek kalitesiyle tercih sebebi olan CERMIX markamız; özellikle profesyonel epoksi ve poliüretan sistemlerini kapsamakla birlikte, seramik yapıştırıcıları, derz dolgu ve bakım ürünleri ile dış cephe ısı yalıtım malzemelerini kapsayan 3 ana ürün grubunda faaliyetlerine devam etmektedir. Avrupa’nın en önemli yapı kimyasalları markası olan CERMIX‘in ürün grubu arasında yer alan; yalıtımın bir bütün olduğu ilkesi ile oluşturulmuş CERMITHERM Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri ve ayrıca su yalıtımını sağlayan özel ürün gruplarımızla sektöre güvenli, sağlam ve kesin çözümler sunuyoruz.

 

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında Koramic Yapı Kimyasalları olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Koramic gerek yurt dışında gerekse yurt içinde yıllardır sürdürdüğü istikrarlı kalite anlayışı ve hizmet ağıyla ilgi çekti. Markalarımız, Vitrafix ve Cermix inşaat sektöründe kaliteli ve sistematik çözümler sunan markalar olarak kendilerini kanıtladı. Bu başarıların arkasında ise iyi bir takım çalışması, hedefe odaklanma, yeniliğe ve gelişime verilen önem yatıyor tabii. Gelişimin en büyük parçası olan Ar-Ge çalışmalarımızın çoğunu yurt dışı destekli olarak yapıyoruz. Türkiye’deki fabrikalarımızda da aralıksız Ar-Ge çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2013 sonunda proje çalışmalarına başladığımız ve bu yılın ilk yarısı içinde faaliyete geçirmeye hazırlandığımız Bozüyük’deki yeni fabrikamızda da Ar-Ge departmanımız için çok büyük ve özel bir alana yer verdik. Tamamen son teknoloji ekipmanlar ile donanımını gerçekleştirdiğimiz bu modern laboratuvarda ekip arkadaşlarımız Belçika’daki genel merkezimiz ve Fransa’da bulunan kardeş şirketlerimiz ile ortak çalışmalarına devam edecekler. Tüm fabrikalarımıza Ar-Ge merkezi olarak hizmet desteği verecek olan bu özel üssün yanı sıra, hali hazırda diğer fabrikalarımızda da var olan Ar-Ge merkezlerimiz ve ekiplerimiz yine üretimin her aşamasında kontrol ve çalışmalarına devam ediyor olacaklar.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

2014’te, her yıl artarak devam eden büyüme hedeflerimizi yakaladığımız, verimli bir yıl geçirdik. 2015’de yeni yatırımlarımızın da devreye girmesi ile birlikte gene çift haneli büyüme rakamlarını yakalamayı ve yurt dışında daha geniş pazarlara yayılmayı hedefliyoruz. Geride bıraktığımız yıl özellikle komşu ülke pazarlarında yaşanan daralmayı, tüm zorlu şartlara rağmen yurt içi satışlarımıza ağırlık vererek arttırdık. Ayrıca yurt dışında yeni pazarlarda da faaliyetlerimizi güçlendirdik. Özellikle Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa’da olumlu gelişmeler ve satışlarda büyümeler gerçekleştirdik. Körfez Bölgesi ve Gürcistan’da şu anda pazarlama ağırlıklı operasyonumuz ilerliyor, pazar hedefimizi belirledikten sonra hızlıca bu bölgelerdeki planlarımızı gerçekleştireceğiz. Balkan ülkelerinde, Romanya ve Bulgaristan ile ilgili dağıtıcılarımız ile pazarda yer almaya başladık. Balkan ülkeleri ve Doğu Avrupa girişimlerimiz ve çalışmalarımızla Irak, Suriye, Rusya, Ukrayna gibi ülkelerden kaynaklanan açığımızı kapattığımızı söyleyebiliriz. Balkan ülkeleri ve Doğu Avrupa satış oranlarımız her geçen gün yükseliyor, 2015 yılında bu pazarlardan olumlu beklentilerimiz var.

Koramic Yapı Kimyasalları’nın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Ekonomik kalkınmanın, doğal varlıkları ve çevreyi tahrip etmeden gerçekleşmesi anlayışı ile çalışmalarını sürdüren Koramic, kalkınma ve doğal kaynak dengelerini dikkate alan ve kalkınmanın yararlarını, bugünün olduğu kadar gelecek kuşakların da kullanımına sunan bir yaklaşımı benimsemiştir. Koramic ve tüm çalışanları, gelecek kuşakların gereksinimlerine cevap verme yeteneğini tehlikeye atmadan, üretkenliğinin devamlılığının sağlanması ilkesi ile kalkınmayı sürdürülebilir kılmaya önem vermektedir. Koramic Yapı Kimyasalları iş ortakları ile birlikte büyümeyi, birlikte kazanmayı, çalışanlarına olan inanç ve güveni ile sektörde lider, güvenilir, güçlü, yenilikçi, insan odaklı bir kurum olmayı misyon edinmiştir. Bu misyon çerçevesinde de; kalitenin sürekliliğinin korunmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirdiği tüm çalışmalarda ve üretim süreçlerinde çevre ile ilgili yasalara, normlara uymayı ve tüm faaliyetlerde etkin bir "Kalite Yönetim Sistemi” oluşturmayı taahhüt etmektedir.

Koramic Yapı Kimyasalları, yatırım planlarını oluştururken hangi kriterlere öncelik veriyor?

Koramic Yapı Kimyasalları, sürdürülebilir rekabet gücüne ulaşabilmek için üretim odaklılıktan, teknoloji odaklılığa geçiş yapmanın önemine olan inancı ile kurumun tüm birimleri içinde sürekli gelişime önem vermekte, bilginin ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürülmesi ilkesini benimseyerek çalışmalarına yön vermektedir.