Marshall Boya Pazarlama İletişimi Müdürü Betül Değirmenci'yle keyifli bir sohbet gerçekleştirdi

Marshall Boya Pazarlama İletişimi Müdürü Betül Değirmenci'yle keyifli bir sohbet gerçekleştirdi

2015’in ilk sayısında, Marshall Boya Pazarlama İletişimi Müdürü Betül Değirmenci’yle keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Değirmenci, Marshall’ın ürün ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunuyum ve 16 yıldır Marshall’da çalışıyorum.

 

Hem son tüketici, hem profesyonel ustalar, hem mimar ve dekoratörlerle, hem de geniş bir satış ağına sahip bir marka için çalışmak oldukça heyecan verici. Farklı müşteri beklentilerini, sektörün dinamikleri ve gelişimini analiz edip bu talepler üzerinde çalışmanın profesyonel olarak bana çok olumlu katkıları olduğunu düşünüyorum. İnsanların hayatına renk katma misyonunu edinmiş bir markanın global tüm bilgi birikimi ve teknolojisi ile, sadece bir damla boya ile bakış açımızı nasıl değiştirebileceğini tüm tüketicilerimizle her an tecrübe edebiliyor olmak bana mutluluk veriyor.

Marshall’ın kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye’nin bir numaralı ve sektörünün en beğenilen boya markası Marshall, 1954 yılında İstanbul Topkapı’da 20 kişilik küçük bir fabrikada kuruldu. O günden bu yana hayatına renk katmak isteyenlerin ilk tercihi oluyoruz. Marshall olarak, 1998’den itibaren dünyanın en büyük boya ve kaplama şirketi AkzoNobel çatısı altında faaliyet gösteriyor, Türkiye pazarındaki 60 yıllık güçlü geçmişimize AkzoNobel’in küresel perspektifini de ekleyerek ufkumuzu genişletiyoruz. Bir boya markası olmanın ötesine geçerek, insanların hayatlarına renklerle anlam ve değer katıyoruz.

 

Ürün ve hizmetlerimiz, Türkiye geneline yayılmış bayi ağımız ve satış noktaları aracılığıyla Türkiye’nin her yerindeki tüketicilere ulaşıyor. Sektörümüzdeki en son gelişmelerive yenilikleri geniş ve zengin bilgi birikimimizle takip edip, Türkiye’ye Marshall markası ile sunuyoruz. Hayata renk katma misyonu ile insanlara ilham veriyor, hepimizin ortak ihtiyacı olan renkli bir hayata en kolay şekilde ulaşabileceğimizi gösteriyoruz. Ülkemizde kültürel renkliliği içselleştirmiş bir tüketici kitlesine sahibiz. Biz sadece onlara rehberlik ediyor, koleksiyonlarımızla ilham, ürünlerimizle de kalite sunuyoruz.

 

Renklere olan tutkumuz ile kaliteli ve geniş ürün yelpazemizin yanı sıra hizmetlerimizle de tüketicilerimizin hayatına büyük kolaylık sağlıyoruz. Kullanımı son derece kolay mobil uygulamalarımız ve online hizmetlerimiz ile tüketicilerimize anında renk danışmanlıkları veriyor, renk kullanımlarını cesaretlendirmek için trend renk koleksiyonları ve dekorasyon fikirleri sunuyoruz.

 

Geçtiğimiz yıl, tüm dünyada ilk kez "Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisi” (Augmented Reality Technology) adıyla anılan AR ile desteklenen Marshall Visualizer uygulamasını tanıttık. Bu çığır açan yeni uygulama sayesinde Marshall kullanıcıları artık, mekânlarını boyamadan önce görerek binlerce renk arasından en beğendiği tonu güvenle kullanma şansına sahip oluyorlar. Kullanıcılar tablet veya akıllı telefonu oda içinde hareket ettirirken, bu benzersiz uygulama duvar yüzeyi ile mobilya ve eşyaları ayırt edebiliyor. Yani uygulama, duvarları sanal olarak boyarken, otomatik algıladığı diğer nesneleri orijinal renkleriyle ve formları ile bırakıyor. Kullanıcı böylece seçtiği rengin mobilya ve döşemeleriyle uyumunu da görebiliyor. Böylece tüketicilerimiz, daha cesur renkleri risksiz olarak deneyebiliyor veya hayallerindeki renk seçeneklerini uygulayarak, güvenle tercihlerini yapabiliyorlar. Marshall Anında Renk Makineleri ile tüketicilerimize, gönüllerine hapsolmuş tüm renkleri kullanarak, ev dekorasyonlarını en mükemmel tonlar ile tamamlama imkânı sunuyoruz. Tüketicilerimiz Marshall boyalarının sunduğu onlarca çeşit hazır rengin yanı sıra binlerce farklı renk yaratıp, hayallerini gerçekleştirebiliyor. Şu anda tüm yapı marketlerde ve binin üzerinde Marshall satış noktasında mevcut olan Anında Renk Makinelerimizi, daha da yaygınlaştırmak üzere çalışmalarımız sürüyor.

 

Ayrıca yeni web sitemizle de, renk ve boya seçimi konusunda eşsiz bir kılavuz sunuyoruz. Web sitemiz renk ve ürün bilgilerinin yanı sıra dekorasyon fikir ve önerileri ile ziyaretçilerine ilham veriyor.

Firmanız başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Firmanızın ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

 

"Renklendir Hayatı” sloganıyla gri ve kasvetli alanları yaşam dolu alanlara dönüştürmek için insanlara bir damla boya ile ilham veren Marshall olarak, yenilikçi yaklaşımla hep daha iyiyi sunma gayreti içindeyiz. Bu yönde ürün ve renk yelpazemizi yeni teknolojilerle sürekli geliştiriyor, geniş ve kaliteli bir ürün gamı sunuyoruz.

 

Thermo’s isimli ısı yalıtım sistemimiz, ülke ekonomisi ve çevre açısından önem taşıyor. Ürünümüz mekânlarda dış cephe yalıtımı sayesinde yüzde 55 oranında ısı tasarrufu sağlayabiliyor. Cuprinol markası ile pazarda yer alan ahşap bakım ve verniklerimiz, ahşabın ömrünü uzattığı gibi, ürünlerimiz 5 yıl garanti kapsamında sunuluyor. Metalin uzun yıllar paslanmasını önleyen ve hatta paslanmış metallerin üzerine direkt olarak sürülerek onları yenileyen boyamız Hammerite, kullanıcıların üç aşamada ve üç ürünle ancak elde edebildiği sıradan metal boyaları yerine, tek ürünle altı yıllık bir paslanmazlık garantisi sağlıyor.

 

2010 itibarıyla Marshall Osmanlı Renkleri ile farklılaşma yolunda büyük bir çıkış yaptık. Lokum, Akide, Şerbet ve Kahve’den oluşan İç Cephe Koleksiyonumuz ve Dış Cephe Çarşılar Koleksiyonumuz çok büyük ses getirdi.

 

Boya işini zahmet olmaktan çıkarıp, keyif haline getiren ürün serimiz Marshall Silikonlu Özel Mat ve Silikonlu İpek Mat, sahip olduğu eşsiz özellikleriyle tüketicilerimize büyük kolaylık sunuyor. Boyalarımız rahatça sürülüyor, yüksek kapatıcılık özelliği ile çok koyu renklerden, açık tonlara kolayca dönülebilmesini sağlıyor. Çabucak kuruduğundan eve yerleşmek için günlerce hatta bazen haftalarca boyanın kurumasını beklemek gerekmiyor.

 

Ürün gamımızda ayrıca içerdiği gümüş iyonlarıyla ortamda hijyen sağlayan, Gümüş İyonlu Hijyen ve dış cepheleri adeta bir kalkan gibi koruyan Masterpro Ailesi bulunuyor.

 

Tüketicilerimize sunduğumuz tüm bu ürünlerin yanı sıra, inşaat firmalarına verdiğimiz teknik danışmanlık hizmeti ile de sektörde katma değer yaratıyoruz. İmalat aşamasında şantiye ziyaretleri ile imalat kontrollerini yapıyor, özel projeler için uygun ve indirimli fiyatlar sunuyoruz. Ayrıca, projelerde çalışacak olan ustalar için eğitimler de düzenliyoruz. Bunun yanı sıra büyük inşaat projelerinde, binada kullanılabilecek renklere karar verilebilmesini kolaylaştırmak için, dijital ortamda bina renklendirme hizmetini ücretsiz olarak sunuyoruz.

 

AkzoNobel Marshall olarak en önemli hedefimiz, tüm renkleri, en canlı halleri ile hayata taşımak. Bunun için, tüketicilerimizle en güçlü bağımızı oluşturan ustalarımıza güveniyoruz. 2002 yılından bu yana ücretsiz olarak yürüttüğümüz ve 140 bin boya ustasına ulaşan Marshall Boya Ustalarının Eğitimi ve Semineri Programı ile Türkiye’yi il il dolaşıyoruz. Eğitimlerimizde ustalarımızla bir araya geliyor, onlarla en son teknoloji, teknik ve uygulamaları paylaşıyoruz. Eğitimler ustalara, ihtiyaca uygun ürünlerle tüketicilere, doğru bilgi ve çözümler sunmaları için destek sağlıyor. İş güvenliği ve sağlığı konularında verilen bilgiler ustaların, iş kazaları konusunda daha bilinçli ve dikkatli olmalarına katkıda bulunuyor. Boya Ustalarının Eğitimi ve Semineri Programı, hayata daha çok renk katabilmek yolunda attığımız en önemli adımlardan biri. 13. Yılında programımızı sürdürmekten, eğitimlerimizle tüketicile rimize en iyi sonucu sunmanın ötesinde, yetkin ustalarla sektörün gelişimine destek olmaktan mutluyuz.Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Dünyanın en büyük küresel boya ve kaplama şirketi AkzoNobel’in markalarından biriyiz. Dolayısıyla, ihracat yatırımları konusunda marka olarak agresif hedeflerimiz bulunmuyor. Dünyanın hemen her ülkesinde AkzoNobel’in dekoratif boya markaları, kendi ülkelerinin lider markası konumunda bulunuyor. KKTC ve Türki Cumhuriyetler, bulunduğumuz coğrafyada en önemli ihracat merkezi olarak konumlanıyor.

Firmanızın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Marshall olarak, çevreye, insan sağlığına ve güvenliğine duyarlılığı tamamen bir kurum kültürü yaklaşımıyla benimsiyor; çevre ve sürdürülebilirlik konusunu her zaman en ön planda tutuyoruz. Gezegen üzerindeki etkilerimizi azaltmaya ve müşterilerimize daha sürdürülebilir ürünler ve çözümler sunmaya söz veriyoruz. Bu sözümüzü, ‘sürdürülebilirliği’ yaptığımız her işin merkezine koyarak tutabileceğimize inanıyor; müşterilerimizin, ortaklarımızın, çalışanlarımızın ve çevremizdeki dünyanın yararı için işimizin her alanına dâhil ediyoruz.

 

Ürünlerimizdeki atmosfere verilen organik uçucu madde (VOC) oranını, Avrupa Birliği normlarının da altında tutarak, çevre ve insan sağlığını gözetiyoruz. Ayrıca solvent bazlı ve "yağlı boya” olarak bilinen tüm sentetik ürünlerimiz kurşunsuz olma özelliği taşıyor. Markalarından biri olduğumuz AkzoNobel’in toplam cirosunun yüzde 18’i ekoloji dostu ürünlerden geliyor. AkzoNobel’in bu konudaki hedefi, 2015 yılı itibarıyla bu oranı yüzde 30’a çıkarmak. Biz de Marshall olarak, bu ortak hedef doğrultusunda Türkiye çapındaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

Firmanızın yatırım planlarını oluştururken hangi kriterlere öncelik veriyorsunuz? Önümüzdeki dönemler için yatırım planlarınız var mı, varsa nelerdir?

Türkiye boya sektörü son on yıldır güçlü büyüme performansını koruyor. Özellikle ekonomik kalkınmaya bağlı olarak hane başına düşen gelir seviyesinin yükselmesi, nüfus artışı ve inşaat ile sanayi sektörlerindeki olumlu gelişmeler boya sektörünün büyüme ivmesine destek sağlıyor. AkzoNobel Marshall olarak gerek tüketicilere gerekse sektöre yönelik yürüttüğümüz çalışmalarla boya tüketimi konusunda bilinçlenme yaratarak kişi başı tüketim miktarının artmasına önemli bir katkıda bulunuyoruz. Çabuk kuruyan, kolay sürülen ve temizlenen, kokusuz, yüksek kapatıcılık özellikli ürünlerimiz sayesinde artık boyama işi haftalarca sürmüyor. O nedenle tüketicilerimiz daha sık boya yapmaya, en önemlisi de, boyayı en kolay ve en etkili dekorasyon malzemesi olarak kullanmaya başladı.

 

Ancak halen ülkemizde kişi başına düşen boya tüketim miktarı gelişmiş ülkeler seviyesinin çok gerisinde bulunuyor. Türkiye’de kişi başı tüketim 10 kilogram dolayında iken gelişmiş ülkelerde bu oran Türkiye’nin 2,5-3 katına ulaşıyor. İnsanlara, beklentilerini karşılayan yenilikçi ürün teknolojileri sundukça ve renkler konusunda daha cesur olmaları için ilham verdikçe boya yenileme süresi kısalmaya devam edecek, sektörümüz gelişmesini sürdürecek.

 

Başarılı geçen 2014 yılının ardından 2015’te de uzun soluklu proje ve çalışmalarımızı sürdürecek, yeni renk trendleri, katma değerli hizmetler ve yenilikçi ürünlerimizle insanların hayatına renk katmaya devam edeceğiz.

 

Eklemek istedikleriniz…

Tüketiciler günümüzde artık renkleri özgür bir şekilde kullanmak istiyor. Biz de bu konuda onlara gerçek anlamda rehberlik ediyor; dekorasyonda renk, boya kullanımı hakkında küresel bilgi ve tecrübelerimizi aktarıyoruz.

 

iPhone ve Android tabanlı mobil uygulamalarımız ve online hizmetlerimiz ile tüketicilerimize anında renk danışmanlıkları veriyor, renk kullanımlarını cesaretlendirmek için trend renk koleksiyonları ve dekorasyon fikirleri sunuyoruz. Son yıllarda hızlandırdığımız bu çalışmalarımız sayesinde tüketicilerimiz, artık renk kullanımları ve canlı renkleri hayatlarının içine alma konusunda daha cesur.

Renklerin yenileyici ve dönüştürücü gücüne inanıyoruz. Gri ve kasvetli alanların renklerle nasıl yaşanılası alanlara dönüştüğüne birlikte şahit oluyoruz. Tüketicilerimizle birlikte bu değişimin gücünü yaşamaktan mutluyuz.