Osmanlı Mimarisi

Osmanlı Mimarisi

Sevgili Okurlarımız,


2015 yılının ilk sayısını sizler için dopdolu bir içerik ile hazırladık. Sektörden haberdar olmak adına, gündemdeki gelişmeleri "Haberler” bölümümüzden takip edebilirsiniz. Teknik makaleler ve ürün tanıtımları yazılarımızın yanı sıra, "Osmanlı Mimarisi” bölümümüzde ele aldığımız, birçok başyapıta imza atmış olan "Mimar Sinan” ile ilgili ilk yazı dizimizi keyifle okuyacağınızı düşünmekteyim. Bundan sonraki sayılarımızda da; tarihimize tanıklık eden Osmanlı mimarisinden, günümüz çizgilerini taşıyan Postmodern mimari yapılara kadar olan önemli eserleri sizlerle paylaşacağız. Minimalist çizgiler, ilginç ve çok yankı uyandıran mimari yapıtları ele alacağımız yeni bölümümüzde; yapıların şehirlere yüklediği anlamları, dış cephe boyalarında kullanılan renklerin sokağın ruhunu nasıl yansıttığını, İstanbul’un kulelerini ve hikayelerini, dünya üzerindeki en ilginç eserleri, ünlü mimarların yaşam öykülerini önümüzdeki sayılarda ele alacağız.


Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Yardımcı Doçent Doktor Nazım Koçu’nun kaleme aldığı, "Selçuklu Dönemi Mimari Eserlerin Çatı ve Cephelerinde Su-Nem Etkilerinin Araştırılması (Konya Örneği)” başlıklı yazıda, mimari mirasımızın korunması ve gelecek nesillere aktarılması adına yapılması gereken önerileri bulabilirsiniz. İzolasyonun önemi vurgulanılan bu teknik makalede, çatı ve cephelerde zamanla oluşan hasarları önlemek adına yapılan çalışmaları inceleyebilirsiniz.


Ocak – Şubat sayımızda, Marshall Boya Pazarlama İletişimi Müdürü Betül Değirmenci ile Marshall’ın çevre politikası, sürdürülebilirlik projeleri ve hedefleri hakkında gerçekleştirdiğimiz röportajı keyifle okuyacaksınız.


"Birlikten Doğan Güç” ile oluşan, Boya Sanayicileri Derneği "Bosad” tarafından düzenlenen Paintistanbul Fuarı ve Artkim Fuarcılık tarafından düzenlenen Turkcoat Coatings Show Eurasia, artık aynı çatı altında birlikte düzenlenecektir. Gündemin önemli bir gelişmesi olan, bu birleşmenin tüm sektöre hayırlı olmasını temenni ederim.


Hedeflerinize ulaşabileceğiniz, projelerinizi gerçekleştirebileceğiniz, güzel fırsatlarla karşılaşacağınız başarılı bir yıl olması dileğiyle.


Sağlık, mutluluk, huzur ve neşe hep sizlerle olsun.

Sevgiyle kalın.