ParexGroup Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Sayın Cenk Bilgin ile Röportaj

ParexGroup Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Sayın Cenk Bilgin ile Röportaj


Global bir firma olan ve köklü bir geçmişe sahip ParexGroup, Türkiye’de 2007 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Gerçekleştirdiğimiz söyleşide ParexGroup Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Sayın Cenk Bilgin, firma hakkında bilgi verdi.

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1973 İstanbul doğumluyum. Mimarlık eğitimimi 1996 yılında tamamlayarak iş hayatına başladım. İlk olarak okul yıllarından itibaren hobi olarak sürdürdüğüm mimari maket yapımını profesyonel olarak yapmaya başladım. Yaklaşık 4,5 yıl kadar mimari modelleme yaptım. Daha sonra 2000 yıllarında şu anda da içinde bulunduğum yapı kimyasalları sektörüne Deitermann yapı kimyasallarında satış sorumlusu olarak başladım. 3 yıl kadar satış sorumlusu olarak çalıştıktan sonra Maxit Group’ta 4 yıl ürün müdürlüğü görevini üstlendim. Bildiğiniz gibi Maxit group Saint Gobain firması tarafından tüm dünyada satın alındı ve Weber çatısı altında 2 sene kadar Teknik Harçlar ve Su Yalıtım Grubu Pazar Müdürlüğü görevini yaptım.

 

Daha sonra sırasıyla Soprema Türkiye ve Remmers yapı kimyasalları firmalarında görev aldım ve şuan ParexGroup yapı kimyasalları firmasında Satış ve Pazarlama Müdürü olarak çalışmaktayım. Yani toplam 15 yıldır bu sektörde profesyonel olarak çalışmaktayım.

 

ParexGroup’un kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? Üretim tesisleri, makine parkı ve istihdam edilen personel sayısı, bunların yanı sıra ciro, üretim hacmi gibi veriler de göz önüne alındığında firmanızın günümüzdeki yapısı nedir?

ParexGroup 1978 yılında Lafarge’ın yapı kimyasalları firması olarak hayata başlıyor. O yıldan itibaren çok hızlı bir büyüme trendi göstererek ciddi cirolara ulaşıyor. 2014 yılında Amerikan CVC Capital Partners tarafından tamamı satın alınarak büyümeye devam ediyor. CVC Capital Partners, dünyanın büyük finans kuruluşlarından olup 120 milyar dolar ciro yönetmektedir. Parex 21 ülkede 61 fabrika ile hizmet vermektedir. Dünya üzerinde 9 Ar-Ge merkezimiz bulunmaktadır. Türkiye’de 2007 yılından beri sektöre hizmet vermekteyiz. 2 fabrikamız var, birisi Gebze diğeri ise Kayseri’de bulunmaktadır.

 

Tüm fabrikalarımız dolumdan paletlemeye kadar tam otomatik şekilde dizayn edilmiştir. 2015 yılını beklentilerimiz doğrultusunda bitiriyoruz ve 2016 yılında birçok yeni ürün, sistem çözümlerimizi pazara sunacağız.

 

ParexGroup başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Firmanızın ürün, marka ve hizmetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

ParexGroup ağırlıklı olarak inşaat sektörüne hizmet vermektedir. Temelden – çatıya kadar her nokta için ürün ve sistem çözümleri sunabiliyoruz. Su yalıtım, seramik yapıştırma, zemin kaplamaları, tarihi eser bakım ve onarım ürünleri gibi birçok ürün grubumuz bulunmaktadır. Fabrikalarımızda birçok ürün üretebildiğimiz gibi yurtdışındaki diğer fabrikalarımızdan da pazara sunduğumuz ve sunacağımız çok değerli ürünlerimiz var. Özellikle 2016 yılında pazarda ses getirecek çok çeşitli ürünleri tanıtacağız.

 

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında ParexGroup olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

Daha önceden de belirttiğim gibi ParexGroup dünyada 9 Ar-Ge merkezi ile ürün geliştirmektedir. Bu merkezlerimizin her biri farklı konularda ürün çalışmakta ve geliştirmektedir. Özellikle çevreci ve sertifikalı ürünler ile önce likle insan ve çevre sağlığına önem veriyoruz ve ürünlerimizi bu bilinçle geliştiriyoruz. Yurtdışında üniversite – sanayi iş birliği ile birçok çalışmamız var ve bu çalışmaları en kısa zamanda Türkiye’de de hayata geçireceğiz.

 

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Yurtiçinde 7 bölgede hizmet veriyoruz. Bu bölgelere ParexGroup içinde bulunan tüm ürün gruplarıyla hizmet vermeye çalışıyoruz. Amacımız tüm müşterilerimizi Parex’in kalitesiyle buluşturmak. Özellikle Parex olarak irili – ufaklı projelere çözüm ortağı oluyoruz. Son teknoloji ürünlerimizi kullanarak detayları sağlıklı bir şekilde çözüyoruz. Seramik yapıştırıcıları, zemin kaplama ürünleri, ısı yalıtım sistemleri, su yalıtım sistemleri, tarihi eser bakım onarım ürünleri ve detay ürünleri ile hizmet veriyoruz. Yurtdışında ise Türkmenistan, Lübnan, Libya, Azerbaycan gibi komşu ülkelere hizmet veriyoruz.


ParexGroup’un çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verebilir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

ParexGroup olarak çevreye ve insan sağlığına çok önemveriyoruz. Bu yüzden ürünlerimizi geliştirirken bu bilinçle davranıyor ve dünyanın saygın kuruluşlarından belgelendiriyoruz. Ürünlerimizin bir çoğunda Green Label (yeşilci) sertifikası bulunmaktadır. Bu konu gelişimimizin vazgeçilmez parçasıdır. Fabrikalarımız devamlı olarak denetlenmekte ve işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili eğitimler verilmektedir. Yani bizim için önce insan önemlidir. Fabrikalarımızda güvenlik ile ilgili ne gerekiyorsa hepsi uygulanmaktadır.

 

ParexGroup’un yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için yatırım planlarınız var mı, varsa nelerdir?

Önümüzdeki dönemler için yatırım planlarımız var. Bağlı bulunduğumuz grup çok büyük olduğu için yatırım planlarımızda daha rahat hareket edebiliyoruz. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de ve yurtdışında firma satın alınması ile ilgili çalışmalarımız var. Dikkat ettiğimiz en önemli kriter ParexGroup’a daha fazla ivme kazandıracak ve kalitemize yakışır firmalar seçmektir. Diğer taraftan eğitime verdiğimiz önemden dolayı Gebze fabrikamızda Parex Akademi adı altında oluşturulacak eğitim sahası yatırımı yapacağız. Bu yatırımla hem şirket içi eğitimler, hem de müşterilerimize Parex ürünleri ile ilgili eğitimler vereceğiz.