Sika Yapı Kimyasalları Türkiye Genel Müdürü Bora Yıldırım ile Röportaj

Sika Yapı Kimyasalları Türkiye Genel Müdürü Bora Yıldırım ile Röportaj
Sika Yapı Kimyasalları Türkiye Genel Müdürü Bora Yıldırım, firmanın çevreye duyarlı, yenilikçi üretim politikası hakkında bilgi verdi. Sika Türkiye Ar-Ge organizasyonun, aynı zamanda diğer Sika şirketlerine de hizmet veren  "Bölge Merkezi” konumuna geldiğini belirten Yıldırım, Ar-Ge departmanlarının global teknolojileri takip ederek yeni teknolojileri üreten, geliştiren ve ihraç eden konumuna geldiğine dikkat çekti.

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

İnşaat Mühendisliği eğitimini takiben Pazarlama ve Üretim Yönetimi konusunda yüksek lisans yaptım. İş hayatımın başlangıcında kısa süre şantiyede çalıştıktan sonra yapı kimyasalları sektörüne satış mühendisi olarak girdim ve yaklaşık 20 yıldır bu sektörün içerisinde çalışmaktayım.


Sika’da 2000 yılından bu yana sırasıyla Satış & Pazarlama Müdür Yardımcısı, İş Birimi Müdürü, hem Türkiye hem de Hindistan, Ortadoğu ve Afrika Bölgesinden sorumlu olarak İş Birimi Bölge Müdürü görevlerini üstlendim. 2009 yılından bu yana da hem Sika Türkiye’nin Genel Müdürü hem de 10 ülkeden oluşan Türkiye Bölgesi’nin Bölge Müdürü olarak görev yapmaktayım.

 Sika Yapı Kimyasalları’nın kuruluşundan bugüne gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

Bu yıl Sika 104 yaşında ve global olarak dünyanın 5 kıtasında 80’den fazla ülkesinde 120 şirket, 13.000’den fazla çalışan ve yarattığı 5,1 milyar SFR cirosu ile faaliyet gösterdiği yapı kimyasalları ve endüstriyel imalatta kullanılan özel yapıştırıcı ve sızdırmazlık ürünlerinde tartışmasız lider konumundadır.

 

Yaklaşık 24 yıldır ülkemizde faaliyet gösteren Sika Türkiye ise, günümüzde 19.000m2‘lik kapalı alana ve konusundaki en güncel teknolojiye sahip olan toplamda 600.000 tonluk kapasiteli biri İstanbul diğeri de Tarsus’ta bulunan iki adet üretim tesisi, 8 bölge ofisi, 173 çalışanı ve 90 milyon SFR’lik cirosu ile hitap ettiği inşaat ve endüstriyel imalat sektörlerinde kendi konusunda lider tedarikçi konumundadır.

 

Firmanızın vizyon, misyon ve kalite politikası hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yenilikçilik, kalite ve hizmet konularında Sika temsil edildiği tüm pazarlarda liderlik ve sürdürülebilir gelişme yakalamak için durmaksızın gelişim potansiyellerini aramaktadır. Derz dolgu, yapıştırma, yalıtım, güçlendirme ve koruma amaçlı işlem materyalleri ile Sika, açıkça tanımlanan hedef pazarlarında, liderlik pozisyonuna oturmak ya da ikinciliği garantilemek için çaba göstermektedir.

 

Vizyon açısından baktığımızda, Sika’nın hedef pazarları arasında; beton üretimi, elastik yapıştırma ve derz dolgu, su yalıtımı, çatı kaplama sistemleri, zemin kaplama sistemleri, yenileştirme ve güçlendirme, öncelikle motorlu taşıt yapımı olmak üzere endüstriyel üretim yer almaktadır.

 

Misyon olarak değerlendirdiğimizde ise Sika, inşaat ve endüstri için özel kimyasallar alanlarında faal olan, dünya çapında bir iştirak ağına sahip küresel bir şirkettir. Sika kalite, güvenlik ve çevre bakımına kendini adamıştır. Dünya lideri markalı ürünlerimizin hepsi, kanıtlanmış çözümlerdir ve müşterilerimiz için değer yaratırlar. Temel değerlerimizi ise yenilik için cesaretli olmak, sebat etme gücü, birlikte çalışmaktan keyif almak olarak özetleyebiliriz. Sika Yapı Kimyasalları, müşteri memnuniyetinin üst düzeyde gerçekleştirmek ve sürekliliğini sağlamak maksadıyla toplam kaliteyi hedefler. Sika Yapı Kimyasalları, bu amaca ulaşmak için gücünün kaynağının insan olduğu bilinciyle çalışanlarını değişim ve yenilik için araştırmacı ve katılımcı olmaları yönünde motive eder.

 

Müşterinin ihtiyaçlarına ve isteklerine cevap verecek ürünleri araştırarak, mevcut olanları geliştirir ve verimi artırmak için bireysel başarının katkılarını da kullanarak takım çalışmasını ön plana çıkarırız. Sika Yapı Kimyasalları olarak insan hayatının, çevrenin ve doğal kaynakların korunması ve güvenliği için azami özeni gösterir, yasal koşullara ve standartlara uyumu sağlayarak, tüm Sika firmaları için belirlenmiş kural ve hedeflerle uyumlu çalışırız.

 

Yapı sektörü için sunmuş olduğunuz ürünleriniz hakkında detaylı bilgi alabilir miyiz?

Sika uzmanları tüm dünyada inşaat alanlarında bilgi ve tecrübeleriyle hizmet sunmaktadır. Dünyaca bilinen ürünlerimiz ve başarısını ispatlamış çözümlerimiz şu temel alanlarda sınıflandırılabilir; Beton Ürünleri, Grout ve Ankraj Ürünleri, Tamir ve Koruyucu Kaplama Malzemeleri, Yapısal Güçlendirme Ürünleri, Derz Dolgu ve Yapıştırma Ürünleri, Su Yalıtımı, Endüstriyel Zemin Kaplama Malzemeleri.


Ar-Ge faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?

Grubumuzun 2010 yılında aldığı bir kararla Sika Türkiye Ar-Ge organizasyonu aynı zamanda diğer Sika şirketlerine de hizmet veren "Bölge Merkezi” konumuna getirilmiştir. Bu durumun hem Sika Türkiye, hem de hitap ettiğimiz pazarlardaki müşterilerimiz için ciddi bir kazanç olduğunu düşünüyoruz. Çünkü Sika Türkiye Ar-Ge departmanı global teknolojileri takip edip, lokalleştirmenin yanında söz konusu teknolojileri üreten, geliştiren ve ihraç eden konumuna gelmiştir.

 

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?

Yurt içinde ülkemizin tamamında faaliyet gösterdiğimizi söyleyebiliriz. Yurt dışında ise grup içerisindeki sorumluluğumuz gereği Orta Asya ve Hazar bölgesindeki ülkelere ihracat yapmakla birlikte zaman zaman Ortadoğu bölgesine de ihracat gerçekleştirmekteyiz. Ciromuzun içerisinde ihracatımızın payı yaklaşık %10 seviyelerindedir.


Değişen teknoloji ile yapı ve yalıtım sektöründeki gelişmeler hakkında neler söyleyebilirsiniz? Sektörü dünü ve bugünü ile değerlendirebilir misiniz?

Su yalıtım sektörü bizim global olarak da odaklandığımız hedef pazarlarımızdan bir tanesi. Bu sektör özellikle son 10 yıl içerisinde müthiş bir gelişim göstermiş durumda. Ülkemizdeki su yalıtım sektörünün gelmiş olduğu yetkinlik seviyesini çok olumlu görüyorum ve gelecekte de bu gelişimin ivmesinin artarak devam edeceğini öngörüyorum.


İklim değişikliği ile ilgili Sika Yapı Kimyasalları’nın aldığı önlemler nelerdir?

Dünyanın iklimi şimdiye kadar olduğundan daha çabuk değişmektedir. Bu durumun sonuçları giderek artmakta ve bütün insanlığı etkilemektedir. Bu yüzden iklimin korunması gelecek için en önemli görevlerden biridir. 2050 yılında dünya, sera gazı emisyonlarını %80 azaltmak zorundadır. Fosil yakıt bazlı enerji sisteminin tümüyle dönüşümü, iki nesilden az sürede finanse edilip gerçekleştirileceği için, bu konuda şimdiden kararlı olmak oldukça önemlidir.

 

Ağırlığı koruyan motorlu araç imalatı için yapısal yapıştırıcılar, daha hafif otomobiller için polimer destekleyici elemanlar, güneş enerjisi endüstrisi için yapışkanlar ve solar tavanlar küresel ısınmayı azaltmaya yönelik çalışmalarımız arasında yer almaktadır.

 

Güneş enerjisi kurulumlarının artan etkinliği için yüksek derecede yansıtıcı çatı perdeleri, daha dayanıklı rüzgar türbinlerinin gelişimi için yapışkanlar, esaslı değişikliklere karşı rüzgar türbinlerinin korunması ve sağlam temeller için beton ilaveler yeni nesil sürdürülebilir enerji kaynakları için geliştirdiğimiz ürünler arasındadır.

Yeşil ürünler ve sürdürülebilirlik ile ilgili projeleriniz nelerdir? Sosyal sorumluluk faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Biz Sika olarak gelecek nesiller için daha yüksek kalitede bir yaşam sağlamanın tek yolunun insana ve doğaya yapılan yatırımlarla ve ürün değerleriyle mümkün olduğuna inanıyoruz. Sürdürülebilirlik, yönetim ve iş yöntemlerimizin, pazarlama ve satış faaliyetlerimizin, iş süreçlerimizin ve şirketler arası ilişkilerimizin her adımında var olan bir prensibimizdir.

 

Sika’nın Ar-Ge yatırımları, daha az sayıda katman ve dolayısıyla daha az malzeme kullanımıyla ön hazırlığa gerek duymadan çevrenin sürdürülebilirliğine katkıda bulunur.Örneğin, Sika’nın Solventiz esnek ahşap parke yapıştırıcıları herhangi bir ilave astar veya toz tutkalı gerektirmemekte, bu da gerekli olan hammadde kullanımını azaltmaktadır.

 

Diğer bir örnek ise Sika’nın yenilikçi paketleme kavramları yaratarak ve geleneksel sulandırılmış ürünler yerine yoğunlaştırılmış ürünler sunarak nakliye maliyetlerini azaltması, bunun sonucunda ise hammadde ve fosil yakıtlarına olan talebi düşürmesidir.

 

2014 yılı hedef ve projeleriniz nelerdir?

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 2014 yılı ile ilgili bütçe öngörülerimizi oluştururken, bir önceki yıla göre büyüme oranlarının daha düşük olacağını ancak inşaat sektörünün, Türkiye ekonomisinin büyümesinden daha iyi bir performans göstereceğini öngörmüştük. Bu öngörümüz hala geçerli ancak, içerisinde bulunduğumuz global ve lokal şartlara istinaden şu anda yılın geri kalan kısmı ile ilgili öngörüde bulunabilmek çok zor bir hale gelmiş durumda. Biz ise her şart altında içerisinde bulunduğumuz pazarın büyümesinden daha fazla büyüyerek pazar payımızı artırmaya devam etmeyi hedefliyoruz. Aynı şekilde yapı kimyasalları sektörünün de uzunca bir süre daha inşaat sektörünün büyümesinden daha fazla büyüme performansı göstereceğini öngörüyoruz.

 

Bugünlerde önümüzdeki 5 yılın plan ve stratejilerini çalışıyoruz. Hem şirketimizin hem de içerisinde bulunduğumuz pazarın potansiyelini değerlendirerek 2019 yılına kadar ciromuzu iki katına çıkarmayı planlıyoruz. Diğer yandan inorganik büyüme fırsatlarını da değerlendireceğiz. Bu büyümeyi gerçekleştirmek için de kendimize hedef Pazar alanları belirledik ve tüm pazara hitap etmek yerine söz konusu hedef pazarlara odaklanacağız. 2014 yılında sektörümüzdeki tüm paydaşlarımıza içten başarılar dilerim.