Tarihi Yapılar

Tarihi Yapılar

Tarihimize tanıklık eden müzeler, surlar, camiler ve saraylar İstanbul’u İstanbul yapan başyapıtlardır. Dolmabahçe Sarayı’ndan Topkapı Sarayı’na, Rumeli Hisarı’ndan Anadolu Hisarı’na, Çırağan Sarayı’ndan Beylerbeyi Sarayı’na… Her biri tarihin izlerini taşıyan, o dönemin kültür ve mimari dokusunu bize tüm güzelliğiyle ve ihtişamıyla yansıtan yapılardır.


Binalar kentlerin dokusunu belirlemede ve o kente anlam yüklemede önemli bir unsurdur. Yeni bir ülkeye ve şehre gittiğimizde fotoğraflarımızın kadrajında gökdelenlerden ziyade tarihi eser yapıtlar yer almaktadır. Tüm insanlığa miras olan bu yapıların değerini hiçbir şey belirleyemez ve yerine yapılan yeni bir yapının şehre kattığı ruh ve enerji anlamsızlıkla bütünleşmektedir. Yanan ve yok olan tarihi binalarımızın yerini sadece hüzün ve keder alır. Artık o sokak kül olan bir yapının ardından asla eski haline bürünemez. Kültürümüzü ve mirasımızı yeni nesillere aktarırken tarihe tanıklık eden bu yapıları "Nasıl koruyabiliriz?” ve "Neler yapmalıyız?” sorusuna yanıt aramalıyız.


Yapılan araştırmalar ve istatistikler gösteriyor ki binalarda yangın yalıtımı ile ilgili alınacak birçok önlem bulunmakta ve bir mahalde gerçekleşen yangın diğer mahale zarar vermeden engellenebilir. Can ve mal güvenliğini tehdit eden unsurları engellemek adına önlemler alınarak, yalıtım ile binalar korunmalı ve vakit geçmeden hareket edilmeli.


Binalardaki ısı, su ve yangın yalıtımı ile ilgili tüm mevzuatlar dikkate alınarak, hem ülke ekonomisine hem bireysel ekonomimize katkıda bulunabiliriz. Dergimizin bu sayısında; ekonomik ve ekolojik yararları olan yalıtım konusundaki yazılar, makaleler ve haberleri okuyacaksınız.


Okumaktan keyif alacağınız 2 röportajımızı beğenilerinize sunuyoruz. Polisan Holding CEO’su Erol Mizrahi ile gerçekleştirdiğimiz röportajda; inovasyon ve Ar-Ge alanlarında yapmış oldukları çalışmalar hakkında sohbet ettik. Hekim Holding Yönetim Kurulu Üyesi, İdari ve Mali İşler Başkan Yardımcısı Aydan Hekim ile Hekim Holding’in yapısı ve sektör hakkında konuştuk.


Keyifle okuyacağınız bir sayı olması dileğiyle,

Sevgiyle Kalın.

Serap Tabanlı